Lokaty bankowe były i są jednymi z najbardziej bezpiecznych metod umożliwiających gromadzenie oszczędności. To, co wyróżnia je na tle innych instrumentów finansowych, to gwarantowany zysk. Jego wysokość najczęściej można ustalić już w chwili podpisywania umowy. Dodatkowym atutem jest gwarancja wypłaty całości wpłaconego na lokatę kapitału.
Lokaty bankowe wyróżnia też prosty mechanizm działania oraz jasne i czytelne warunki. Mnogość ofert zróżnicowanych ze względu na proponowane warunki ułatwia wybór lokaty dostosowanej do własnych potrzeb. A przyznać trzeba, że jest w czym wybierać. Instytucje finansowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, starają się, aby przygotowane przez nie oferty były atrakcyjne i umożliwiały wypracowanie zadowalającego zysku. Aby nie pogubić się w gąszczu możliwości, warto poznać zasady działania najpopularniejszych rodzajów lokat bankowych.
Lokaty bankowe – dlaczego są bezpieczne?
Jednym z czynników zwiększających atrakcyjność lokat jest ich bezpieczeństwo. W przypadku lokat bankowych nie ma bowiem żadnego ryzyka utraty ulokowanych na nich środków. Po wygaśnięciu umowy klient zawsze otrzymuje całość wpłaconego kapitału, zazwyczaj powiększoną o odpowiedni zysk. Zazwyczaj, bowiem w przypadku niektórych ofert w sytuacji przedterminowego zerwania lokaty klient może zostać pozbawiony całości lub części wypracowanych odsetek, zgodnie z warunkami lokaty zawartymi w umowie. Jeżeli jednak wybrana oferta nie przewiduje pozbawienia zysku, nawet przedwczesne zerwanie lokaty nie generuje żadnych strat. To bardzo atrakcyjna oferta. Najczęściej oznacza ona jednak niższe oprocentowanie w porównaniu do lokat innego rodzaju. Dlatego przed wyborem konkretnej oferty należy nie tylko starannie zapoznać się kilkoma kolejnymi propozycjami, ale też zastanowić się, czy proponowane warunki okażą się dogodne w każdej sytuacji. Do najpopularniejszych lokat bankowych należą m.in.: lokata standardowa, progresywna oraz lokata rentierska.
Przegląd lokat – sprawdź, jaki masz wybór
Lokata standardowa to jedna z najczęściej wybieranych lokat. Zakłada się ją na określony, stosunkowo krótki czas, najczęściej nieprzekraczający kilku miesięcy. Lokaty standardowe mają stałe oprocentowanie, tzn. że jego wysokość utrzymuje się na stałym poziomie przez cały okres trwania lokaty, bez względu na wysokość inflacji czy poziom stóp procentowych. Jej zasady są przejrzyste i proste. Już w trakcie jej zakładania z łatwością można obliczyć wysokość zysku. Jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą w bezpieczny sposób przechowywać swój kapitał, jednocześnie na nim zarabiając, i nie chcą zamrażać swoich oszczędności na długi czas. Choć proponowane oprocentowanie najczęściej nie zakłada dużego zysku, dzięki wysokiej dozie bezpieczeństwa lokata standardowa stanowi bardzo atrakcyjną ofertę.
Kolejnym rodzajem lokat bankowych są lokaty progresywne. Należą do lokat długoterminowych. Zgodnie z ich założeniami wysokość oprocentowania rośnie wraz z długością trwania lokaty. Oznacza to, że im dłużej na lokacie pozostaną ulokowane środki, tym więcej będzie można na nich zarobić. Zasady działania lokaty progresywnej zapewniają dużą elastyczność w zakresie dopasowania jej warunków do własnych potrzeb. Dużą zaletą lokaty progresywnej jest wypłata wypracowanych odsetek, nawet w przypadku przedterminowego zerwania umowy. Odsetki są wówczas naliczane do dnia jej zakończenia. To atrakcyjna oferta dla tych osób, które mogą pozwolić sobie na długotrwałe ograniczenie dostępu do własnych oszczędności.
Ostatnia z prezentowanych lokat to lokata rentierska. Należy ona do lokat długoterminowych. Zakłada się ją na okres nie krótszy niż dwanaście miesięcy, najczęściej są to 2 – 3 lata. Spośród pozostałych rodzajów lokat wyróżnia ją wysokie oprocentowanie oraz cykliczne wypłacanie odsetek od ulokowanego kapitału, a także dość wysoka kwota minimalna, która umożliwia założenie lokaty (1).
- Rogoz A., „Co to jest lokata bankowa? Definicja i rodzaje lokat”., (https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/), data dostępu: 17.12.2021.