Cała prawda o depilacji laserowej z użyciem IPL

Cała prawda o depilacji laserowej z użyciem IPL

zdrowie i uroda

Depilację laserową można uznać za jeden z najpopularniejszych sposobów redukowania zbędnego owłosienia, po które sięgają klientki i klienci gabinetów kosmetycznych. Zabiegi tego typu są przeprowadzane przy użyciu różnorodnych urządzeń, m.in. aparatury IPL, emitującej energię świetlną. Kiedy warto zdecydować się akurat na ten rodzaj depilacji? O jakich zaleceniach i przeciwwskazaniach trzeba wtedy pamiętać?

Cała prawda o depilacji laserowej z użyciem IPL

Depilacja laserowa, w odróżnieniu od wielu innych metod usuwania niechcianego owłosienia, zapewnia trwałe efekty. Nic więc dziwnego, że wspomniany zabieg jest tak chętnie wybierany przez osoby, które korzystają z usług gabinetów kosmetycznych. Pełna kuracja z zastosowaniem urządzenia IPL pozwala zredukować nawet do 90% owłosienia z wybranych obszarów, pozostawiając jedynie jasne i niewidoczne włoski. Niemniej, w niektórych przypadkach niezbędne jest wykonywanie w przyszłości tzw. zabiegów przypominających. Co więcej, głównie ze względu na przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, depilacja laserowa IPL nie jest przeznaczona dla każdego.

Usuwanie owłosienia z różnych partii ciała

Jednym z atutów depilacji laserowej IPL jest z pewnością to, że zabieg tego typu można wykonywać na różnych partiach ciała. Dzięki temu omawiana tu kuracja sprawdza się przy usuwaniu owłosienia zarówno z okolic nóg, pach, brzucha, ramion czy pleców, jak i twarzy, szyi, klatki piersiowej oraz karku. Ponadto, niejednokrotnie podczas jednej wizyty w gabinecie kosmetycznym można poddać depilacji kilka partii ciała. Co ciekawe, z tego zabiegu korzystają też chętnie osoby, które mają problem z wrastającymi włoskami. W takich okolicznościach aparatura IPL zapewnia nie tylko zniwelowanie wspomnianego defektu, ale również poprawę wyglądu skóry, m.in. zmniejszenie widoczności ewentualnych przebarwień czy blizn.

Cała prawda o depilacji laserowej z użyciem IPL
Cała prawda o depilacji laserowej z użyciem IPL

Na czym polega działanie aparatury IPL?

W przypadku depilacji laserowej IPL kluczowe jest oddziaływanie energii świetlnej na melaninę, która występuje m.in. w mieszku włosowym. Co ważne, zabieg powinno się wykonywać wtedy, gdy włos znajduje się w fazie aktywnego wzrostu i ma około 2-3 mm długości. Wtedy działanie IPL pozwala na skuteczne uszkodzenie mieszków włosowych, a co za tym idzie – przynosi oczekiwane rezultaty. Z tego też wynika jedno z najważniejszych zaleceń do kuracji. Kluczowe jest bowiem przestrzeganie harmonogramu spotkań w gabinecie i przeprowadzania kolejnych zabiegów w odstępach co 4-8 tygodni. Zbytnie skrócenie lub wydłużenie tego czasu wpłynie negatywnie na efekty depilacji laserowej IPL, a w konsekwencji – może wymagać większej liczby wizyt w salonie kosmetycznym.

Co stanowi przeciwwskazanie do kuracji?

Pomimo wielu zalet i nieinwazyjnego działania, nie wszystkie osoby mogą skorzystać z depilacji laserowej, która jest wykonywana przy użyciu urządzenia IPL. Tego rodzaju usuwanie niechcianego owłosienia, głównie ze względu na wykorzystanie energii świetlnej, wiąże się z licznymi przeciwwskazaniami. Do najważniejszych można zaliczyć okres ciąży i karmienia piersią, choroby nowotworowe, epilepsję, stosowanie antybiotyków dermatologicznych, łuszczycę czy nadciśnienie. Ponadto, istotnym przeciwwskazaniem do depilacji laserowej będzie świeża opalenizna. W związku z tym, z serii takich zabiegów najlepiej skorzystać w okresie mniejszego nasłonecznienia, np. zimą lub wczesną wiosną.

Zalecenia po wizycie w gabinecie i zabiegi przypominające

Decydując się na depilację laserową w gabinecie kosmetycznym, trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet tak skuteczna metoda może wymagać wykonywania tzw. zabiegów przypominających w przyszłości. Wiele tutaj zależy od indywidualnych predyspozycji, uwarunkowań genetycznych, a niekiedy nawet od przyjmowanych suplementów czy ewentualnej terapii hormonalnej. W takich okolicznościach „zabiegi przypominające” można przeprowadzać np. co pół roku. Ich wykonywanie przyczyni się do przeciwdziałania ewentualnemu pojawieniu się nowych włosów.

Osobną kwestią jest zaś postępowanie po każdym zabiegu w serii. W okresie przeprowadzania depilacji laserowej IPL należy unikać opalania skóry, intensywnych peelingów oraz stosowania preparatów kosmetycznych, które zawierają w swoim składzie alkohol. Przez kilka dni po każdym zabiegu niewskazane jest także korzystanie z sauny, gorących kąpieli i basenu. Innymi słowy, należy wyeliminować z życia codziennego te czynniki, które mogłyby doprowadzić do podrażnienia skóry w okolicach poddawanych kuracji. Zaleca się natomiast stosowanie panthenolu lub alantanu w kremie (jeśli np. wystąpią zaczerwienienia) oraz intensywne nawilżanie obszaru zabiegowego.

Artykuł przygotowany we współpracy z warszawskim gabinetem Qclinique.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o