Co warto wiedzieć o lokacie – 5 ważnych kwestii

Co warto wiedzieć o lokacie – 5 ważnych kwestii

Polecane i promocje

Lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych produktów służących bezpiecznemu oszczę-dzaniu. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, dlaczego warto zało-żyć ją właśnie teraz.

Oszczędności zapewniają finansowe bezpieczeństwo i – nie sposób tego ukryć – podnoszą komfort codziennego życia. Zwłaszcza w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak utrata pracy. Zgromadzenie choćby minimalnego kapitału powinno być więc ważnym celem dla dorosłych Polaków.

Jak oszczędzać mądrze?

Nie wszyscy wiedzą, że trzymanie oszczędności na nieoprocentowanych rachunkach bankowych lub w przysłowiowych skarpetach pozbawia je wartości. Wszystko za sprawą inflacji, czyli procesu regularnego wzrostu cen w gospodarce. Gdyby jej dotychczasowy poziom utrzymał się przez kolejny rok, zgromadzone dzisiaj 5000 zł za 12 miesięcy byłyby warte o około 475 zł mniej! Aby wyeliminować taki scenariusz, warto sięgnąć po oprocentowane narzędzia bankowe, które pozwolą Twoim pieniądzom zarabiać. Jednym z najpopularniejszych jest lokata. Co warto o niej wiedzieć?

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o lokacie

  1. Lokata bankowa to depozyt zakładany na określony w umowie okres. Może on wynosić miesiąc, kilka lub kilkanaście miesięcy, kilka lat, a nawet… jeden dzień. Najpopularniejsze to te trwające 3, 6, 9 i 12 miesięcy. Pozyskane od deponentów pieniądze banki przeznaczają na udzielanie kredytó W zamian wypłacają im zyski w postaci odsetek.
  2. Ogromną zaletą lokaty jest możliwość wygenerowania pewnych i bezpiecznych zyskó Sięgając po takie narzędzie, możesz mieć pewność, że nie stracisz, a wysokość zysku — dzięki dostępnym w internecie kalkulatorom lokat — poznasz jeszcze przed zawarciem umowy.
  3. Przez cały okres trwania umowy Twoje pieniądze będą zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne. Jeśli zakończysz umowę przed czasem, stracisz wszystkie wypracowane zyski. Choć taka konstrukcja może uchodzić za sporą niedogodność, warto spojrzeć na nią także z innej perspektywy. Zamrażając środki na lokacie, uchronisz je przed przypadkowym roztrwonieniem i impulsywnymi wydatkami. Taka ochrona okaże się szczególnie cenna, jeśli wydajesz pieniądze lekką ręką lub chcesz zgromadzić kapitał na określony cel, np. wkład własny do wymarzonego mieszkania.
  4. Zanim wybierzesz najlepszą dla siebie lokatę, porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę przede wszystkim na długość okresu lokacyjnego (zastanów się wcześniej, na jak długi okres możesz zamrozić swoje oszczędności), wartość oprocentowania (im wyższe, tym wyższy zysk przyniesie lokata) oraz wartość minimalnej i maksymalnej kwoty, które możesz zdeponować. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli chcesz umieścić na lokacie jedynie niewielki (np. 1000 zł) lub wyjątkowo pokaźny kapitał.
  5. Nowoczesną lokatę założysz szybko i wygodnie — w 100% online, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz wniosek i zweryfikujesz swoją tożsamość (jest to możliwe np. poprzez przelanie na konto banku symbolicznej kwoty z rachunku, którego jesteś właścicielem). Po założeniu lokaty będziesz mógł wykonać przelew, aby umieścić na niej swoje oszczędności.

Dlaczego warto założyć lokatę właśnie teraz?

Oprocentowanie lokat wynika przede wszystkim z wysokości stóp procentowych, czyli wskaźników, które określają cenę pieniądza, jaką kredytobiorca (pożyczający) musi zapłacić za jego pozyskanie. Przez ostatnie lata były on na rekordowo niskim poziomie. W październiku 2021 jako element procesu walki z rosnącą inflacją Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyższeniu stóp, a następne miesiące przyniosły kolejne podwyżki. Zdaniem ekspertów to jednak nie koniec. Efektem takiego stanu rzeczy jest wyższe niż jeszcze jakiś czas temu oprocentowanie bankowych depozytów. Właśnie z tego powodu to najlepszy moment na decyzję o założeniu lokaty.

Źróo:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments