Co warto wiedzieć o lokatach terminowych?

Co warto wiedzieć o lokatach terminowych?

Warto przeczytać

Lokaty terminowe to skuteczny sposób na bezpieczny, pewny, z góry określony zysk. W artyku-le wyjaśnimy, dlaczego warto po nie sięgnąć. Podpowiemy także, jak wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę.

W październiku ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych. Od tamtego czasu stopy procentowe wzrosły jeszcze kilkukrotnie, a jak sądzą eksperci — to nie koniec podwyżek. Takie decyzje to efekt walki z galopującą inflacją. Choć wyższe stopy procentowe poniosły za sobą wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym, zwiększyło się także… oprocentowanie lokat terminowych. Jeśli kiedykolwiek rozważałeś ulokowanie oszczędności na lokacie, to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić.

Czym jest lokata terminowa?

Lokata terminowa to bankowy depozyt zawierany na określony w umowie okres. Umieszczone na lokacie pieniądze bank przeznacza na udzielanie kredytów, a możliwość dysponowania dodatkowym kapitałem nagradza, wypłacając odsetki. Te, jak nietrudno zgadnąć, stanowią zysk. Jego wysokość zależy nie tylko od wartości oprocentowania, ale także od długości trwania umowy. W zależności od konstrukcji może przybierać formę długoterminową (powyżej 12 miesięcy) lub krótkoterminową (do 12 miesięcy). Najpopularniejsze lokaty to te zawierane na 3, 6, 9 i 12 miesięcy.

Dlaczego właśnie lokata?

Jedną z najważniejszych zalet lokat terminowych jest możliwość wygenerowania pewnych zysków. Jeśli umieścisz pieniądze na lokacie, każda złotówka będzie na siebie zarabiać, nawet wtedy, gdy śpisz, oglądasz ulubiony serial lub spacerujesz z psem. Wybierając taką formę oszczędzania, zachowasz pewność, że Twój kapitał jest bezpieczny, a dzięki kalkulatorowi lokat już na starcie wyliczysz kwotę zysku.

Jak wybrać najlepszą lokatę terminową?

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał lokaty, przed zawarciem umowy z bankiem dokładnie porównaj parametry dostępnych na rynku produktów. Dzięki temu dostosujesz parametry lokaty do własnych potrzeb i wygenerujesz maksymalnie wysokie zyski.

Na które wskaźniki warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Im wyższe, tym więcej pieniędzy zarobisz na lokacie.
  • Okres trwania lokaty. Większość konstrukcji lokat przewiduje konieczność zamrożenia zdeponowanych środków przez cały okres trwania depozytu. Jeśli zdecydujesz się zakończyć umowę przed czasem, stracisz wszystkie wypracowane zyski. Choć taka struktura może wydawać się wadą, warto spojrzeć na nią z innego punktu widzenia. Dzięki niej skutecznie ochronisz swoje pieniądze przed impulsywnym roztrwonieniem. Zwłaszcza jeśli chcesz przeznaczyć je na ściśle określony cel, np. wkład własny do wymarzonego mieszkania czy zakup auta. Długość trwania okresu lokacyjnego powinna być więc jednym z najważniejszych kryteriów wyboru lokaty.
  • Maksymalna i minimalna kwota depozytu. Ten parametr jeszcze szczególnie ważny, jeśli chcesz umieścić na lokacie niewielką (np. 1000 zł) lub bardzo dużą kwotę (np. kilkaset tysięcy złotych). W zależności od banku „widełki” kwotowe mogą kształtować się bowiem w odmienny sposó
  • Wysokość oprocentowania ma bezpośrednie przełożenie na to, ile zysku wygenerują Twoje pieniądze. Jeśli wiesz już, na jak długo chcesz zdeponować oszczędności, poszukaj lokaty z najwyższym oprocentowaniem. Co ważne, czasem zdarza się, że wskazana przez banki wartość obowiązuje wyłącznie przez określony okres lub dla określonej kwoty. Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, przed zawarciem umowy koniecznie zweryfikuj tę kwestię.
  • Możliwość założenia i obsługi lokaty bez wychodzenia z domu. Czas jest dziś równie cenny co pieniądze. Aby maksymalnie uprościć korzystanie z lokaty, wybierz tę, którą założysz przez internet i wygodnie obsłużysz w aplikacji mobilnej.

Dzięki bezpiecznej lokacie bankowej Twoje pieniądze nie będą tracić na wartości, lecz same na siebie zarobią. Wysoko oprocentowana i pewna – zapewni stabilne zyski, zwłaszcza w długofalowej perspektywie.

Zródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments