Skimming, czyli kradzież danych z karty płatniczej, to coraz częstsze przestępstwo finansowe. Co gorsza – trudno mu zapobiegać. W jego przypadku tak naprawdę najważniejsza jest profilaktyka i świadomość zagrożenia. Dlatego powiemy Ci dziś, czym jest skimming karty, jak się przed nim chronić i czy zastrzeżenie karty może w tej sytuacji pomóc.
Z artykułu dowiesz się:
- co to jest skimming,
- jakie są rodzaje skimmingu,
- jak się bronić przed skimmingiem karty.
- czy zastrzeżenie karty pomoże w przypadku skimmingu.
Czy wiesz, że aż 75% Polaków płaci obecnie częściej kartą niż gotówką? To naprawdę wysoki procent. Jeśli znajdujesz się w tej grupie i preferujesz płatności bezgotówkowe, to świetnie. Zwłaszcza teraz jest to rozwiązanie dużo bezpieczniejsze dla Twojego zdrowia. Płatność kartą nie jest jednak pozbawiona ryzyka, choć wiąże się ono z nieco innym obszarem – z kradzieżą Twoich danych. Musisz wiedzieć, że może do niej dojść praktycznie w każdym miejscu: dowolnym sklepie, kawiarni czy stacji benzynowej.
Tę formę kradzieży danych z karty nazywamy skimmingiem. Zobacz, czym on dokładnie jest, na czym polega i jak się przed nim bronić.
Spis Treści
Skimming – co to jest?
Najważniejsza informacja brzmi: skimming to przestępstwo. Polega ono na nielegalnym skopiowaniu danych z paska magnetycznego karty płatniczej – bez wiedzy jej właściciela. Taka kopia danych umożliwia:
- wykonywanie płatności za towary i usługi,
- wypłaty pieniędzy z bankomatów.
Uzyskana dzięki skimmingowi kopia karty działa dokładnie tak jak oryginał. Czyli Twoje konto jest obciążane wszystkimi przeprowadzonymi operacjami.
Skimming – rodzaje
Wyróżnia się dwa rodzaje skimmingu, na które musisz uważać:
- 1) skimming w placówce handlowej – w tym przypadku to sprzedawca lub inna osoba, która ma dostęp do karty, wykonuje jej kopię.
- 2) skimming bankomatowy – polega na zainstalowaniu w bankomatach specjalnych urządzeń do pozyskiwania danych z paska.
Zwróć uwagę, że o ile w obu przypadkach dochodzi do skopiowania danych z paska magnetycznego, o tyle tylko w drugim przypadku skimmingu złodzieje uzyskują dostęp także do Twojego PIN-u. Przez to skimming bankomatowy jest dużo niebezpieczniejszy dla Ciebie oraz Twoich oszczędności.
Jak się bronić przed skimmingiem?
Czy przed skimmingiem można się obronić?
W przypadku skimmingu bardzo dużą rolę odgrywa Twoja czujność. W tym celu warto znać i stosować kilka prostych zasad:
- 1) Nigdy nie dawaj swojej karty płatniczej w cudze ręce.
- 2) Podczas dokonywania płatności zawsze miej kartę na widoku.
- 3) Przyjrzyj się bankomatowi przed skorzystaniem z niego (czy nie ma dziwnej klawiatury, dodatkowej kamery itp.).
- 4) Jeśli możesz, korzystaj głównie z bankomatów w bankach.
- 5) Noś kartę w specjalnym etui, które chroni przed skopiowaniem danych.
- 6) Regularnie sprawdzaj wyciągi ze swojego konta.
Skimming a zastrzeganie karty
Czy stosowanie się do wszystkich powyższych zasad ma 100% skuteczność w obronie przed skimmingiem? Niestety nie, ale szanse złodzieja zdecydowanie maleją. Jeśli jednak zauważysz na koncie dziwne i niewyjaśnione transakcje, najlepiej szybko zareagować. Najlepiej zdecydować się na zastrzeżenie karty.
W ten sposób stanie się ona nieaktywna, a Twoje oszczędności będą bezpieczne. Dobrze jest także powiadomić policję o całym zajściu
Wróćmy jednak do zastrzegania karty. Jak to zrobić? Możesz zadzwonić na infolinię swojego banku. A jeśli nie pamiętasz numeru – skorzystaj z prostego Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer (+48) 828 828 828 i będziesz postępował zgodnie z instrukcjami. Infolinia jest czynna przez całą dobę i dotyczy zastrzegania kart w każdym banku.
Dlatego to bardzo proste rozwiązanie. I skuteczne.