Czy programy lojalnościowe działają?

Czy programy lojalnościowe działają?

Artykuł Miesiąca

Klient jest na wagę złota a jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie klienta do sowiej firmy jest uruchomienie programu lojalnościowego. Tego typu praktyki stosowane są we wszystkich branżach i dobrze się sprawdzają. Niegdyś karta stałego klienta dzisiaj aplikacja na telefon. Forma w jakiem pozyskujemy zniżki i punkty się zmieniła, ale sady pozostają takie same. Naturalnie programy lojalnościowe to nie jest dobroczynności ze strony sklepów a próba uzależnienia od swoich usług jak największego grona klientów. Na całe szczęście, jeden program lojalnościowy nie wyklucza korzystania z innych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej programom lojalnościowym i tym co ze sobą niosą.

Wszyscy lubimy być nagradzani, nawet jeżeli wygramy zawody w kopaniu dołka w piasku na regionalnych zawodach, w których bierze udział dwójka uczestników. Obecnie nagradzani możemy być na każdym kroku, wystarczy zainteresować się programami lojalnościowymi sklepów, w których dokonujemy zakupów. Takie programy dostępne są w sklepach stacjonarnych oraz online. Można zachęcać klientów do korzystania ze swojej oferty przez promocje, ale każdy sklep ma promocje i jest to mało efektywna forma. Dzisiaj praktycznie każdy produkt jest w promocyjnej cenie i nikt nie wie, ile kosztuje bez promocji. Programy lojalnościowe nagradzają regularne kupowanie co jest zdecydowanie wydajniejszym rozwiązaniem. Nagrody często nie są duże, ale na tyle zachęcające, żeby zainstalować darmową aplikację.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że jako uczestnicy programów lojalnościowych jesteśmy skłonni wydawać większe sumy pieniędzy, mówimy tutaj zazwyczaj o kilkunastu procentach niż normalnie. W ten sposób sklepy generują sporo wyższe obroty niewielkim kosztem. Jedno to kwoty jakie wydajemy drugie to jak często odwiedzamy dany sklep. Skuteczny program lojalnościowy nie tylko zachęca do robienia zakupów, ale również sprawia, że robimy je częściej. Niektóre sklepy robią to tak skutecznie, że klienci robią nawet o 1/5 więcej zakupów niż normalnie. W skali roku robią się z tego duże pieniądze i choć pozornie oszczędzamy to czy jest tak naprawdę? Programy lojalnościowe są dobre, ale nie należy popadać w zakupowe szaleństwo. Żaden program nie oferuje na tyle atrakcyjnych nagród, aby nagle wydawać w danym sklepie zdecydowanie więcej pieniędzy. Takie rozwiązania mają nam pozwolić zaoszczędzić i dołożyć na dodatkowy sprzęt do domu czy wakacje a robiąc częstsze zakupy zamiast oszczędzać wydajemy więcej.

W jakich sklepach są programy lojalnościowe?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, praktycznie każdy liczący się sklep posiada własny program lojalnościowy. Wystarczy spojrzeć na taką Biedronkę czy Żabkę, pierwsza z sieci ma ponad 10 milionów użytkowników a druga cztery. Te liczby robią wrażenie, ale w tych sklepach najczęściej dokonujemy zakupów. Żabka aplikacja to rozwiązanie dla osób, które lubią zmieniać punkty na nagrody. Aplikacja dodatkowo pozwala kupować wybrane produkty w dużo niższych cenach, mamy możliwość zamawiania przesyłek do sklepów żabka czy dostajemy spersonalizowane promocje. Również sklepy odzieżowe i drogerie prowadzą własne programy lojalnościowe, którym warto się przyjrzeć.

Temat jest naprawdę interesując i wart rozważenia, zwłaszcza, że wszystkie programy są darmowe. Zachęcamy do zainteresowania się tematem i wybrania programów dla siebie.

5 1 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments