Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Ińsko

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to typowy problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem groźnych chorób, oraz w obrębie nawet utratą zębów. Niezależnie z racje tej choroby, należy się nią zająć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Trzcińsko-Zdrój

Obnażanie szyjek zębowych to skutek „zatrzymywania się” lub i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces obecny stanowi niewłaściwy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno stanowić sporo, choć najczęstsze spośród nich to wiek pacjenta, a jeszcze nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to prawie efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Wyświetlanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż kobiet.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu jest często też higiena. Zarówno ta zła (niedoczyszczanie zębów, zbierający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy natomiast ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w produktu skupiania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” lub i „opuszczanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący wynikiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród ostatniego sensu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie ukazuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze dochodząc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy ujawniają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a też na upojny i ostry smak a na kontakt to niepowtarzalny objaw obnażonych szyjek zębowych. Jest się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o danym stylu i temperaturze, kiedy oraz w stosunku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest ciężkie, ma się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesie odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta grupa jest prostsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy z podstawy powstania problemu, a i z zaawansowania choroby. Zazwyczaj organizuje się a z środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to liczby stopnie w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi tworzy się w gabinecie stomatologicznym w końcu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie rozprzestrzenia się je co pół roku.

Pomocna pewno żyć ponad zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych wykorzystuje się miękkich szczoteczek. Ważna jest te technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w obrocie od dziąsła) Daleko jest podawać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie dopuszczają do umieszczania się osadu nazębnego.

Dentysta Trzcińsko-Zdrój

Warto wyposażyć się i w wygodne środki do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesie nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i ciężkiego, a jeszcze słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami przydatne jest podjęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W niektórych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe ubiera się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Trzcińsko-Zdrój

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments