Dlaczego warto bawić się z kotem?

Dlaczego warto bawić się z kotem?

Dom i Ogród Polecane i promocje Pordnik

Większość osób za nieodłącznego towarzysza człowieka uważa psa. Kot natomiast postrzegany jest jako typ samotnika i indywidualisty, który zawsze chodzi własnymi drogami. Taka opinia nie wpływa dobrze na relację pomiędzy kotem i człowiekiem, nawet w ujęciu pomiędzy pupilem i jego właścicielem. Choć rzeczywiście kot jest większym indywidualistom niż pies, też potrzebuje naszej uwagi i wspólnej zabawy. Zaniedbywane pod tym względem koty mogą stać się agresywne i nieznośne, za co nie można ich winić.

 

Udomowiony kot, choć zdecydowanie mniej niż pies, to jednak również potrzebuje towarzystwa człowieka. Nie każdy z nich lubi być głaskany i przytulany, za to zdecydowana większość uwielbia zabawy. Brak zabaw wpływa na koty bardzo niekorzystnie i może objawiać się w różny sposób. Pojawia się apatia, brak łaknienia albo obżarstwo, agresja, a niekiedy takie niepożądane zachowania jak niszczenie mebli i załatwianie swoich potrzeb w miejscu innym niż kuweta. Właściciele, próbując rozwiązać problem, zachodzą w głowę, co może być tego przyczyną. Najczęściej jest to właśnie nuda, a najprostszym rozwiązaniem behawioralnych problemów okazują się wspólne zabawy oraz zaopatrzenie pupila w kocie zabawki. Istnieje wiele powodów, dla których warto to robić.

Instynkt drapieżcy

Nawet udomowione koty pozostają doskonałymi drapieżnikami. Widać to niemal w każdej ich zabawie. Skradają się, polują, gonią ofiarę. Choć żyjąc u boku człowieka, nie muszą się martwić o zdobywanie pożywienia, to jednak nadal zachowały swój instynkt. Może dlatego właśnie większość z nich najlepiej czuje się w zabawach symulujących kontakt drapieżcy z ofiarą. Taka zabawa pomaga kotu rozładować napięcia i nagromadzoną w nich energię. Sprawia też, że pupil staje się dużo spokojniejszy.

Kocie polowanie można zaaranżować z udziałem wielu zabawek. Aktywność pupila może być uzależniona od ich rodzaju. Niekiedy będzie to czajenie się i skradanie, innym razem pogoń za ofiarą, a jeszcze kiedy indziej podążanie za jej zapachem. Do wyboru mamy piłeczki, myszki na sznurku, piórka na wędce, a także tunele, pudełka, lasery i wiele innych. Niektóre z nich mają pobudzający koty do zabawy zapach kocimiętki.

W zabawach w polowanie ważne jest, by raz na jakiś czas dać kotu upolować ofiarę, a nawet pozwolić ją „zabić”. Podgrywanie pluszaków i szmacianych myszek to również doskonała forma zabawy i sposób rozładowania napięcia.

Kot musi drapać

Wielu właścicieli kotów narzeka na podrapane meble i dywany. Czy można kota oduczyć drapania? Na takie pytanie odpowiedź jest jedna – nie powinno się tego robić, ponieważ leży to w kociej naturze. Zamiast tego, można poradzić sobie w inny sposób. Istnieje wiele kocich zabawek, które do drapania są wprost stworzone. Mowa tu oczywiście o drapakach, które mogą przyjmować różną formę. Czasem są to wolnostojące słupki, innym razem nakładki na kanapy i fotele (zakłada się je na podłokietniki i boki mebli wypoczynkowych). Istnieją także drapaki, które można przymocować na ścianie.

Jakie zalety mają takie zabawki? Dla właściciela największym atutem jest to, że pupil nie będzie już niszczył mebli. Dla kota natomiast korzyści jest całe mnóstwo. Zwierzę, które przebywa głównie w domu, nie tylko ostrzy sobie na nim pazury, ale również przeciąga się i prostuje mięśnie grzbietu. Jest to zatem forma gimnastyki. Zabawa na drapaku to często również sposób na odreagowanie stresu. Drapanie jest niemal częścią kociego rytuału.

Zacieśnianie więzi

Choć wielu osobom wydaje się, że z kotem nie można stworzyć silnej więzi, nie do końca jest to prawda. Często kotom po prostu nie daje się na to szansy. Koty, choć bardzo różnią się od psów, również potrzebują kontaktu z człowiekiem. Jeśli bawimy się ze zwierzęciem i poświęcamy mu uwagę, wzajemna relacja stanie się głębsza i obie strony wyniosą z niej korzyści.

Zabawa pozwala na wzajemne poznawanie się i budowanie więzi. Na kota ma niemal działanie terapeutyczne. Pozwala pozbyć się napięć i jest doskonałym treningiem, co ma znaczenie zwłaszcza dla zwierząt, które nie opuszczają domu.

Dla właściciela zabawy z kotem to czas na relaks i odprężenie się po całym dniu. Kontakt ze zwierzęciem redukuje poziom stresu i pozwala nabrać dystansu do wielu spraw. Jak potwierdziło wiele badań, terapeutycznym narzędziem, które bardzo korzystnie wpływa na człowieka, jest już samo wsłuchiwanie się w kocie mruczenie. Wyzwala ono w człowieku wydzielanie hormonu szczęścia i poprawia jakość snu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Pozbycie się problemów behawioralnych, sposób na nudę, dbałość o sylwetkę i zdrowie zwierzęcia oraz pogłębienie więzi. To najważniejsze korzyści, jakie zauważymy, jeśli dostarczymy kotu odpowiednich dla niego zabawek i poświęcimy czas na wspólną zabawę. Warto pamiętać, że korzyści wyciągają tu obie strony.

Organizując zabawy na kota, warto zwrócić uwagę na przedmioty, które mogą stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo. Ostrożność należy zachować przy różnego rodzaju sznurkach, sznurówkach, nitkach oraz niektórych ozdobach choinkowych.

Więcej informacji na temat zabawek dla kotów uzyskasz na stronie https://sklepzoologic.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments