Giełdy Kryptowalut: opłaty

Giełdy Kryptowalut: opłaty

Warto przeczytać

Generalnie na giełdach kryptowalut występują dwa rodzaje opłaty kiedy kupujesz i sprzedajesz krypto: opłaty transakcyjne i opłaty za wypłatę.

Szczegółowe informacje o giełdach kryptowalut znajdziesz na Dascanner w zakładce giełdy.

Opłaty transakcyjne. 

Opłaty transakcyjne mogą być naliczane jako stały procent ilości kryptowaluty, które kupujesz lub sprzedajesz, lub giełda może odróżniać zlecenia, które są twórcami płynności, od tych, które są odbiorcami płynności, naliczając odpowiednio inny procent. 

Zamówienia, które dodają płynność na giełdzie to takie, które nie realizują natychmiast zleceń oczekujących. Zlecenia odbierające płynność, to takie które zostają natychmiast zrealizowane nie czekając na transakcje.

W zależności od giełdy opłaty za tworzenie zleceń dostarczających płynność są zwykle nieco niższe niż opłaty za odbieranie płynności z giełdy, chociaż nie zawsze tak jest. 

Podczas gdy wybieramy giełdę o najniższych kosztach, zbyt dużo czasu poświęcamy na szczegóły dotyczące opłat za tworzenie i odbieranie płynności, może to być bezproduktywne. 

Dlatego że czasami nie wiesz jakie zlecenie będziesz chciał stworzyć za kilka dni. Zamiast tego lepiej jest rozważyć ogólne opłaty i dostępne rabaty na zakup określonej ilości kryptowalut każdego miesiąca lub przechowywanie natywnej kryptowaluty emitowanej przez giełdy. 

Ważna uwaga: niektóre aplikacje inwestycyjne w kryptowalutach twierdzą, że nie pobierają żadnych opłat, ale nie jest to całkowicie prawda. Zamiast cię obciążać bezpośrednio, pobierają spread (marże) – to różnica między stawką, w jakiej kupują lub sprzedają kryptowalutę. Spread może, i często, kończy się być dużo droższy niż opłata transakcyjna w wysokości procentowej. 

Opłaty za wypłatę środków.

Wiele giełd pobiera opłaty za wypłacanie kryptowalut z platformy. Może to być problem, jeśli wolisz przenieść swoje krypto do bezpiecznego portfela sprzętowego lub na inną giełdę. 

Opłaty za wypłatę zwykle różnią się w zależności od kryptowaluty. Jeśli spodziewasz się przeniesienia swoich krypto poza giełdę, powinieneś wybrać platformę, która umożliwia pewną liczbę bezpłatnych wypłat, taką jak Gemini

Inne opłaty

Jeśli bierzesz udział w bardziej zaawansowanych strategiach handlowych, wymagających dźwigni finansowej takich jak handel kontraktami terminowymi, istnieją dodatkowe opłaty związane z pożyczaniem pieniędzy. Przyjazne dla początkujących giełdy, takie jak CEX.io i Gemini, oferują funkcje szybkiego zakupu, które pobierają wyższe opłaty. Jeśli dokonujesz zakupów przy użyciu karty kredytowej lub debetowej, giełda i twoja firma kartowa mogą pobierać dodatkową opłatę. Dlatego najlepiej jest kupować krypto płacą przelewem bankowym SEPA w walucie EUR.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments