Świat rozwija się w zawrotnym tempie. Duży wpływ mają na to nowe możliwości technologiczne. Żyjemy w czasach, w których powoli zapomina się o gotówce, a jej zamiennikiem staje się już nie tyle karta płatnicza, co telefon i zainstalowana w nim jedna z wielu aplikacji mobilnych. Do najnowszych metod płatności należą Google Pay, BLIK czy Revolut. Czym są, jak z nich korzystać i jakie korzyści ze sobą niosą?
Jeszcze kilka lat temu za wielką rewolucję uchodziło wprowadzenie płatności zbliżeniowej kartą. Obecnie większość Polaków chwyta w sklepie za telefon, aby skorzystać z aplikacji bankowej, dzięki której zrealizują płatność mobilną. W dzisiejszym materiale opiszemy najpopularniejsze metody, sposób ich działania, a także zastanowimy się, którą z nich wybrać.
Spis Treści
BLIK – czym jest i jak korzystać?
Coraz częściej pozostawiamy w domu portfel z kartami i dokumentami. Mamy przy sobie jednak telefon komórkowy, przez co nie musimy martwić się, że nie będziemy mogli zapłacić za zakupy. Jednym z najpopularniejszych mobilnych sposobów płatności jest w naszym kraju BLIK. System ten stworzył Polski Standard Płatności, czyli podmiot, który powołało do życia sześć największych polskich banków takich jak Alior Bank BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, Millennium oraz PKO BP. W tej chwili BLIK mogą wykorzystywać klienci kilkunastu banków, a z każdy rokiem możliwość tę wprowadzają kolejne instytucje. Aktualnie posługują się nim: Alior Bank, Millennium, WBK, ING, mBank, PKO BP, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas oraz Raiffeisen Polbank.
Rekordowy wynik
Okazuje się, że BLIK jest najchętniej używaną aplikacją Polaków. W pierwszym kwartale tego roku wykonano w ten sposób ponad 14 milionów operacji. Jak działa ta metoda? Model jej funkcjonowania opiera się na jednorazowych kodach. Wystarczy zalogować się do aplikacji bankowej i wygenerować kod, a następnie wprowadzić go w terminalu lub sklepie internetowym. Ostatnim krokiem będzie potwierdzenie płatności na urządzeniu mobilnym. BLIK pozwala ponadto wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatów oraz we wpłatomatach. Jednym z minusów tego sposobu jest to, że nie wszystkie sklepy akceptują BLIK. Samo posiadanie terminala płatniczego nie oznacza bowiem, że sklep respektuje kody.
Płatność za pomocą Google Pay
To kolejna metoda płatności mobilnej, tym razem jednak rodem zza Oceanu. Bardzo często nazywana Android Pay. Można ją zainstalować, korzystając z asortymentu sklepu Google Play. Następnie należy zarejestrować kartę swojego banku, a właściwie stworzyć jej odpowiednik w urządzeniu mobilnym. Z Google współpracuje większość polskich banków. Płatność Google Pay wygląda inaczej niż w przypadku kodu BLIK. W tej sytuacji telefon musi posiadać moduł NFC, a transakcja dochodzi do skutku zbliżeniowo. Zupełnie w taki sam sposób, jak przy użyciu karty płatniczej, tyle tylko, że tutaj korzystamy ze smartfona. Po zbliżeniu telefonu do terminala nie trzeba podawać kodu PIN, chyba że operacja przekracza 50 złotych. Oto instytucje bankowe, które współpracują z Google: Alior Bank, Eurobank, T-Mobile Banking Usługi Bankowe, BZ WBK, mBank, Nest Bank, Orange Finanse, BGŻ BNP, Plus Bank, Citi Handlowy i ING.
Apple Pay, czyli innowacyjność i wygoda
Metoda ta działa dokładnie w tej sam sposób jak Google Pay. Wprowadzono ją do Polski stosunkowo niedawno. To z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych aplikacji od lat. Aby z niej skorzystać telefon musi mieć moduł NFC. Sposób ten jest oczywiście dedykowany posiadaczom iPhone’ów. Problemem Apple Pay, przynajmniej na początku, jest niewielka liczba banków, które respektują tego rodzaju płatności. Należą do nich na razie: BZ WBK, Pekao, Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, T-Mobile Usługi Bankowe, Nest Bank i Getin Bank. Należy się jednak spodziewać rozszerzenia tej listy o kolejne instytucje.
Karta Revolut – co to takiego?
Wymienione wyżej aplikacje przydają się w kontekście płatności w polskiej walucie. Jeśli przychodzi jednak konieczność wymiany walutowej i lepszej kompatybilności z instytucjami finansowymi z rynku zagranicznego jednym z najciekawszych rozwiązań jest Revolut. To w pewnym sensie połączenie płatności kartą oraz za pomocą aplikacji. Karta Revolut – zarówno fizyczna, jak i wirtualna – umożliwia płatności w 130 walutach z całego świata. Co ważne, nie jest pobierana żadna prowizja za tego typu usługę. Revolut sprawdza się doskonale przede wszystkim w przypadku zakupów online. Dodatkowym atutem karty jest to, że można dzięki niej wypłacić bezpłatnie aż 200 euro w większości bankomatów na całym globie!
Co wybrać?
Wskazane rozwiązania płatności mobilnej są warte uwagi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdej z metod używać w zależności od okoliczności. Najbardziej uniwersalnym sposobem jest BLIK, który działa na każdym typie urządzeń i w coraz większej liczbie sklepów. Google Pay ogranicza się wyłącznie do posiadaczy telefonów z systemem Android, a Apple Pay – iOS. Świetnym uzupełnieniem dla osób, które dużo podróżują lub wykonują płatności między krajami jest za to karta Revolut.
Artykuł został opracowany przez ekspertów serwisu Pożyczkowy Portal