Inwestowanie w spółki gamingowe

Inwestowanie w spółki gamingowe

Warto przeczytać

Branża gamingowa to jeden z najchętniej wybieranych sektorów gospodarczych, który nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów? Czy branża ma przed sobą jeszcze świetlaną przyszłość? Sprawdzamy to.

Charakterystyka branży gamingowej

Branża gamingowa, nazywana nieco bardziej oficjalnie sektorem gier wideo stanowi jeden z najszybciej rozwijających się segmentów inwestycyjnych, który bez wątpienia ukazuje potencjał do ciągłego pokonywania nowych szczytów na przestrzeni następnych kilku lat.

Choć z grami komputerowymi mamy do czynienia już od dobrych 50 lat, to prawdziwej rewolucji sektor doświadczył dopiero wraz z pojawieniem się nowoczesnych technologii związanych ze sztuczną inteligencją. Gry wideo jest branżą, która szczególnie dużo korzysta na rozwoju technologicznym, a ten z kolei obecnie zalicza prawdziwy rozkwit. Wszelkiego rodzaju firmy z branży gamingowej – zarówno te tworzące produkcje, jak i wydające je stanowią bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów, czego dowodem są portfele inwestycyjne największych graczy na rynku, w których nie brakuje akcji spółek z tej branży.

Analiza branży gamingowej – warto inwestować?

Jeszcze kilkanaście lat temu branżę gamingową traktowano jako ciekawostkę – niszę, która wprawdzie była obecna na giełdzie, ale nie stanowiła tak łakomego kąska dla inwestorów, jak teraz. Obecnie globalny rynek gier wideo szacowany jest na ponad 200 bilionów dolarów, co pokazuje skalę, z jaką gaming przedostał się do inwestycyjnego mainstreamu.

Czy każdy z nas może zainwestować w branżę gamingową? Oczywiście, że tak – inwestuj z Saxo i poprzez zakup akcji uczestnicz w jednym z najszybciej rozwijających się na świecie sektorów. Branża gamingowa na giełdzie daje nam nie tylko ogromny potencjał do wzrostów cenowych. To także możliwość uzyskania profitów z tytułu dywidend, zysków kapitałowych i świetna ochrona przed inflacją, co dla wielu inwestorów obecnie stanowi priorytet.

Oczywiście warto wziąć pod uwagę również ryzyka związane z branżą gamingową. Spółki gamingowe charakteryzują się bardzo dużą zmiennością, szczególnie w okresie premiery nowych produkcji. Dalszy ruch cenowy często uzależniony jest od odbioru danej produkcji, co minimalizuje nieco szansę na rzetelne przewidzenie oceny opinii publicznej. Pamiętajmy też o potencjalnych regulacjach rządowych czy innych nagłych zmianach w branży, które mogą wpłynąć negatywnie na całą kondycję branży. To jednak ryzyka, które są mało prawdopodobne w rzeczywistym ujęciu oceny tego sektora biznesu.

Najpopularniejsze spółki gamingowe na giełdzie

Każdy inwestor, który, choć minimalnie interesuje się rynkiem inwestycyjnym w Polsce, doskonale zdaje sobie sprawę z obecności przynajmniej jednej dużej spółki gamingowej, która wchodzi w skład WIG20. Mowa oczywiście o CD Projekt Red – twórcy takich światowych hitów jak Wiedźmin czy Cyberpunk 2077.

Świat inwestycyjny jednak nie ogranicza się jedynie do naszego kraju, także warto w przyszłości zwrócić uwagę na takie podmioty, jak NVIDIA Corp, Activision Blizzard Inc (szczególnie teraz, w obliczu premiery światowego hitu Diablo IV), czy Electronic Arts Inc.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments