Inwestycja w złoto – jak do tego podejść?

Inwestycja w złoto – jak do tego podejść?

Warto przeczytać

Złoto jest szanowane na całym świecie ze względu na swoją wartość i bogatą historię, która wpleciona jest w kulturę cywilizacji od tysięcy lat. Pierwsze monety z czystego złota zostały wybite już w 550 roku p.n.e. za panowania króla Lidii, Krezusa. Od tego czasu królewski kruszec zaczął pełnić rolę waluty, a jego znaczenie rosło na całym świecie. Wprowadzony w XIX wieku tzw. standard złota był pierwszym międzynarodowym systemem walutowym, który opierał się na stałym, ustanowionym wspólnie przez rządy kursie wymiany pieniędzy danego kraju na ich równowartość w złocie. Na mocy standardu, banki centralne nie mogły drukować więcej dolarów, funtów czy innych walut, jeśli ich ilość nie miała pokrycia w zgromadzonym w skarbcach złocie. System ten zlikwidowano całkowicie w trakcie II wojny światowej, a wraz z jego zakończeniem złoto z aktywa regulowanego przez rządy stało się ogólnie dostępnym aktywem inwestycyjnym.

Konsekwencje sztucznych stymulacji gospodarczych

Prowadzona obecnie przez banki centralne na całym świecie polityka stymulowania gospodarki poprzez dodruk pieniędzy i niemal zerowe stopy procentowe w dłuższej perspektywie może grozić zapaścią walut fiat i hiperinflacją – im więcej pieniędzy będzie znajdowało się w obiegu, tym mniej będą one z czasem warte. W konsekwencji naraża to jednostkę na utratę oszczędności całego życia. Sytuacja taka miała już miejsce w Polsce na początku lat 90., gdy szalejąca inflacja doprowadziła do dewaluacji naszej waluty.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Jak zatem chronić swoje pieniądze? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj dostępne dla Ciebie inwestycje. Twoim celem jest ochrona kapitału, a nie szybkie zyski. Bankierzy i doradcy zalecają dywersyfikację portfela inwestycyjnego poprzez dodanie stabilnych i sprawdzonych aktywów, które będą dobrym kontrapunktem dla tradycyjnych papierów wartościowych, takich jak akcje i obligacje. Złoto jest niezwykle skutecznym aktywem do dobrej dywersyfikacji, ponieważ charakteryzuje się bardzo niską korelacją z innymi aktywami.

miejsce na photo1

Inwestowanie w złoto to lokata na przyszłość, a nie spekulacja

W długim okresie, notowania złota na światowych giełdach charakteryzują się stabilnym kursem z dużym potencjałem wzrostu, co klasyfikuje lokatę kapitału w królewski metal jako inwestycję długoterminową. Złoto, w przeciwieństwie do akcji i obligacji nie wypłaca dywidend, jednak celem inwestycji nie jest szybki zysk płynący z oprocentowania, a posiadanie bezpiecznego aktywa, które ma udokumentowaną historię zysków i w perspektywie lat podnosi swoją wartość ekonomiczną.

Złoto inwestycyjne

Zdecydowałeś się na zakup złota. Pytanie, które teraz należy sobie zadać, to która fizyczna forma złota inwestycyjnego będzie dla Ciebie odpowiednia?

Do najpopularniejszych, łatwo dostępnych i najczęściej wybieranych produktów zaliczają się sztabki lokacyjne oraz złote monety bulionowe.

Ważne: pod kątem prawnym mamy do czynienia ze złotem inwestycyjnym, jeśli monety zawierają minimum 90% czystego złota, a sztabki 95%. Byś miał pewność, że zakupione przez Ciebie złoto jest autentyczne, korzystaj tylko z usług autoryzowanych dealerów złota, którzy potwierdzają wagę i czystość wyrobu stosownym certyfikatem. Do sztabek złota powszechnie dołączony jest również numer seryjny.

Sztabki złota

Na rynku dostępne są sztabki o mocno zróżnicowanej gramaturze – od 1g aż po sztaby o wadze 400 uncji trojańskich, czyli 12,4 kg. Do najpopularniejszych należą sztabki o wadze 1 uncji trojańskiej, czyli 31,1 g. Bezpieczniej jest nabyć parę mniejszych sztabek – przechowywany w taki sposób kruszec zapewnia znacznie większą płynność finansową.

Inwestowanie w złoto to lokata
Inwestowanie w złoto to lokata

Monety bulionowe

Złote monety są często bite w mniejszych rozmiarach niż sztabki- zawierają odpowiednio 1/2, 1/4 i 1/10 uncji szczerego złota. Skup swoja uwagę na monetach będących w powszechnym obiegu – te najbardziej popularne są rozpoznawalne na całym świecie i w razie nagłej potrzeby bez problemu możesz je sprzedać.

Słynne monety bulionowe:

– Południowoafrykański Krugerrand

– Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf)

– Amerykański Orzeł (American Eagle)

– Wiedeński Filharmonik (Wiener Philharmoniker)

– Australijski Kangur (Australian Kangaroo)

Skup złota i srebra

Obecna sytuacja ekonomiczna, wywołana pandemią koronawirusa COVID19 zmusza do szukania alternatywnych sposobów zasilania domowego budżetu. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest sprzedaż złotej biżuterii, starych zegarków lub innych złotych przedmiotów. Firma Zlotagotowka od ponad 10 lat zajmuje się skupem złomu złota i złomu srebra w każdej formie, oferując swoim Klientom najwyższe ceny skupu w Polsce.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments