Jak działają konta oszczędnościowe?

Jak działają konta oszczędnościowe?

Polecane i promocje

Konto oszczędnościowe to skuteczny sposób na wygenerowanie bezpiecznych i pewnych zysków – także w długofalowej perspektywie. Jak działają w praktyce? Jak wybrać to, które zapewni najwyższe zyski i komfort obsługi? Podpowiadamy.

Pandemia COVID-19 udowodniła Polakom, jak ważne jest posiadanie choćby minimalnych oszczędności. To właśnie one sprawiły, że wiele osób, które ucierpiały na skutek obostrzeń i restrykcji, mogło zachować finansową stabilność, wywiązać się z własnych zobowiązań finansowych i zapewnić bliskim poczucie bezpieczeństwa. Nic dziwnego, że po zakończeniu epidemii aż 83% osób zamierza oszczędzać, w tym niemal 20% osób, które nie planowały tego wcześniej. Takie dane to wniosek z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Zmian Społecznych „Jaka będzie Polska po epidemii?”.

 

Jak oszczędzać… mądrze?

 

Niestety sama decyzja o rozpoczęciu oszczędzania to zdecydowanie zbyt mało, aby wygenerować odczuwalne dla portfela zyski. Zwłaszcza biorąc pod uwagę inflację, która z czasem znacząco obniża wartość pieniądza. Chcesz oszczędzać skutecznie? Załóż konto oszczędnościowe. Dzięki niemu każda złotówka będzie generować zysk, a Twoje pieniądze będą skutecznie chronione – przed inflacją i… impulsywnym roztrwonieniem.

 

Czym jest i jak działa konto oszczędnościowe?

 

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy. Dzięki oprocentowaniu zgromadzone na nim środki generują bezpieczne i pewne zyski. W zależności od swoich potrzeb i możliwości finansowych możesz zasilać konto oszczędnościowe regularnie lub jedynie od czasu do czasu, mniejszymi bądź większymi kwotami. Możesz także w dowolnym momencie wypłacać z konta środki, bez ryzyka utraty odsetek.

 

Jak zwiększyć skuteczność oszczędzania?

 

Chcesz oszczędzać skutecznie i konsekwentnie? Oto kilka rad, które pomogą Ci osiągnąć taki cel.

  1. Porównaj oferty banków. Sięgając po pierwsze lepsze konto oszczędnościowe, możesz obciążyć swój portfel i pozbawić się dodatkowych udogodnień. Zanim wybierzesz to jedyne, porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę zwłaszcza na:
  • oprocentowanie konta oszczędnościowego – im wyższe odsetki, tym wyższe zyski;
  • wysokość opłat za prowadzenie – prowadzenie konta oszczędnościowego powinno być zupełnie darmowe. Nie chodzi przecież o to, aby wysokie opłaty zjadły wypracowane zyski;
  • wysokość opłat za przelewy – nie wszyscy wiedzą, że większość banków umożliwia wykonanie jednego darmowego przelewu z konta oszczędnościowego miesięcznie, pobierając opłaty (stosunkowo wysokie!) za kolejne transfery. Osoba, która nie zdaje sobie sprawy z takiej konstrukcji, może zupełnie przypadkowo stracić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Aby uniknąć takiego scenariusza, wybierz bank oferujący konto oszczędnościowe z dowolną liczbą przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat. Takie udogodnienie zapewnia konto oszczędnościowe Santander Consumer Banku;
  • możliwość założenia konta online (ekonto oszczędnościowe) – nowoczesne technologie sprawiły, że użytkowanie kont oszczędnościowych jest dziś łatwiejsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Aby bankować wygodnie, sprawdź, czy będziesz mógł założyć rachunek przez internet i obsługiwać go w systemie bankowości internetowej i przez aplikację mobilną.
  1. Złóż dyspozycję zlecenia stałego. Aby uniknąć argumentu „nie mam z czego oszczędzać”, przeanalizuj swój budżet i zdecyduj, jaką kwotę w skali miesiąca jesteś w stanie odkładać. Nawet jeśli będzie minimalna, nie trać zapału. Zdecydowanie lepiej odkładać niewielkie kwoty niż nie oszczędzać wcale. Następnie w banku, który obsługuje Twój ROR, ustaw zlecenie stałe. Zadbaj jednak o to, aby transfer nastąpił już kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. W ten sposób bank automatycznie prześle pieniądze na rachunek oszczędnościowy w momencie, w którym… jest ich pod dostatkiem.
  2. Ustaw skomplikowane hasło do konta i… Ciekawym trikiem, który pozwoli uniknąć impulsywnych wydatków, jest ustawienie skomplikowanego hasła do konta oszczędnościowego, zapisanie go na kartce i schowanie w trudno dostępnym miejscu – piwnicy, pawlaczu, na dnie szafy etc. Kiedy impuls kupienia nowej sukienki każe Ci sięgnąć po oszczędności, konieczność poszukiwania kartki z hasłem skutecznie go ostudzi.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments