Jak oszczędzać na lokacie? Jak sprawdzić ile można zarobić na lokacie?

Jak oszczędzać na lokacie? Jak sprawdzić ile można zarobić na lokacie?

Inwestowanie i oszczędzanie polecane
Większość osób zdaje sobie sprawę z niekorzystnego wpływu inflacji na nasze oszczędności. W związku z tym, rozsądnym rozwiązaniem jest poszukiwanie różnych możliwości pomnażania zgromadzonych środków pieniężnych, aby nie tylko nie tracić, ale również zarabiać. Wśród najpopularniejszych propozycji banków pojawiają się lokaty oszczędnościowe. Ile można dzięki nim zarobić?

 

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa nazywana jest również depozytem bankowym. Jest to produkt inwestycyjny, który ma na celu pozyskiwanie kapitału dla banku, który wykorzystywany jest m.in. do udzielania kredytów. Z punktu widzenia klienta banku jest to pożyczka jakiej udziela on instytucji finansowej w zamian za odsetki dla klienta. Ile da się na nich zarobić? Zysk z lokat obliczyć można za pomocą kalkulatora (www.hotmoney.pl), gdzie wystarczy wpisać kwotę i okres lokaty, a także podać wysokość oprocentowania.

Jak oszczędzać na lokacie?

Bardzo istotny jest fakt, iż pieniądze, które znajdują się na lokacie są całkowicie bezpieczne. Nie ma możliwości, aby bank nie zwrócił nam całej sumy, którą mu „pożyczyliśmy”, jedyne ryzyko związane jest z utratą odsetek w sytuacji, gdy postanowimy wcześniej zamknąć lokatę niż przewiduje to umowa. Aby więc zarobić na lokacie musimy dotrzymać wszystkich warunków, na które godzimy się podpisując umowę z bankiem. Na szczęście jest ich niewiele, dlatego też jest to jeden z najprostszych sposobów pomnażania swoich środków finansowych.

Chcąc osiągnąć jak największy zysk, musimy przede wszystkim wybrać odpowiednią ofertę. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre banki kierują najkorzystniejsze propozycje do nowych klientów. Zdarza się również, że aby założyć lokatę musimy najpierw otworzyć konto w danym banku, a to może generować dodatkowe koszty. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, koniecznie musimy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

Jak sprawdzić ile można zarobić na lokacie?

Chcąc dowiedzieć się ile można zarobić na danej lokacie, należy zwrócić uwagę na jej oprocentowanie. Ten wskaźnik mówi nam zazwyczaj o zysku, który jest możliwy do osiągnięcia w skali roku. Jeśli więc planujemy założyć lokatę np. na trzy miesiące, to nie możemy liczyć, że nasze oszczędności pomnożą się o 3%. Bardzo dużym ułatwieniem w obliczaniu zysku z lokaty są kalkulatory, które na podstawie podstawowych danych podają nam dokładną sumę, którą możemy zarobić korzystając z wybranej przez nas lokaty.

Jak widać oszczędzać może każdy, nie potrzeba do tego fachowej wiedzy z zakresu finansów czy bankowości. Niektórzy twierdzą jednak, że oprocentowanie lokat jest aktualnie tak niskie, że nie opłaca się w ogóle korzystać z tego typu możliwości. To prawda, że jeszcze kilka lat temu lokaty dawały o wiele większe zyski, jednak należy pamiętać o tym, że pieniądze trzymane na zwykłym rachunku bankowym lub w przysłowiowej skarpecie, nie zarobią absolutnie nic. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że lepszy mały zarobek niż żaden. Zwłaszcza, gdy nie wymaga to od nas dużego wysiłku.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments