Okres pandemii koronawirusa dosyć intensywnie zahamował wszelkie podróże zagraniczne – w tym te wymagające posiadania ważnego paszportu. Na szczęście ostatnimi czasy biura podróży cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a dodatkowo wzrosła liczba podróży zagranicznych w celach biznesowych. Niemniej jednak w ferworze pakowania i organizowania szczegółów wyjazdu oraz zakwaterowania, możemy zapomnieć o istotnych kwestiach formalnych, takich jak ważny dokument paszportowy.
Gdzie wyrobić paszport?
Procedura wyrobienia paszportu nie jest skomplikowana. Niemniej jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim aby odnowić czy też wyrobić nowy paszport, musimy udać się do dowolnego punktu czy też biura paszportowego. Słowo “dowolnego” należy tutaj podkreślić, ponieważ nie mamy obowiązku załatwiania sprawy w najbliższym miejscu naszego zamieszkania lub zameldowania – mamy w tym względzie całkowitą dowolność. Trzeba jedynie pamiętać, że gotowy dokument odbierzemy w tym samym biurze, w którym składaliśmy wniosek.
Jakie dokumenty do paszportu?
Tutaj mamy dobrą wiadomość, ponieważ ilość wymaganych dokumentów w celu ubiegania się o paszport, nie jest przytłaczająca. Musimy przede wszystkim wypełnić specjalny wniosek paszportowy, do pobrania na miejscu w biurze paszportowym. Ponadto musimy dysponować aktualnym dowodem osobistym oraz dokumentem potwierdzającym uiszczenie opłaty paszportowe – o czym poniżej. Ponadto nie możemy zapomnieć o w miarę aktualnej fotografii paszportowej.
Ile kosztuje i ile trwa wyrobienie paszportu?
Bazowy koszt wyrobienia paszportu to równe 140 zł. Od tej kwoty obliczane są odpowiednie zniżki, ulgi oraz podwyżki. Wszystko zależy od przysługujących nam tytułów, np. z powodu renty, emerytury, stopnia niepełnosprawności itp. Więcej na ten temat można znaleźć w serwisie joblife.pl. Kolejna kwestia to czas wyrobienia paszportu. Tutaj niestety wieści mogą nie być już takie dobre, ponieważ urzędowo okres ten wynosi do 30 dni. To może okazać się zbyt długo, jeżeli planujemy wyjazd w przeciągu najbliższych tygodni. Wtedy jedynym ratunkiem będzie wyrobienie tzw. paszportu tymczasowego, który wydawany jest w trybie przyspieszonym.