NewConnect to rynek giełdowy dla firm innowacyjnych i rozwojowych. Skupia on tak zwane firmy jednego pomysłu. Sam pomysł oczywiście nie wystarczy. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać się na NewConnect? Czym się różni on od Giełdy Papierów Wartościowych? Jak są przestrzegane zasady formalne? Czy Twoja firma ma szansę się dostać na NewConnect? Wszystko w tym artykule.
NewConnect jest rynkiem alternatywnym dla GPW. Jednocześnie jest swoistym pasem startowym dla nowych, innowacyjnych firm w fazie dynamicznego rozwoju. Jest to idealne miejsce dla spółek, które potrzebują milionowego kapitału na dalszy rozwój. NewConnect staje się dla nich możliwością znalezienia inwestorów. Dodatkowo rynek ten stawia dużo niższe wymagania formalne niż GPW, dodatkowo też oferuje niskie koszty debiutu i notowań oraz łatwą promocję wizerunku firmy. Jeżeli mamy ambicje zaistnieć na rynku NewConnect musimy spełniać podstawowe warunki:
Posiadać status spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej.
Spółka nie może być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego.
Spółka musi zawrzeć umowę z Autoryzowanym Doradcą oraz Animatorem Rynku.
Wydrukować dokument informacyjny.
Udostępnienie nieograniczonej zbywalności akcji.
To wszystkie reguły wejścia na rynek NewConnect. Jak widać nie są one jakoś ekstremalnie wysokie. To jest właśnie powodem popularności tego rynku. Giełda Papierów Wartościowych ma dużo ostrzejsze zasady wejścia oraz jej przepisy są ścisło przestrzegane.
Teraz zajmijmy się tym jak krok po kroku wejść na NewConnect.
Prezentacja firmy.
Trzeba w niej zawrzeć osiągnięcia Twojej spółki oraz jakie ma plany rozwoju. Ważne jest, by pokazać cały jej potencjał. Konieczne jest stworzenie biznesplanu. Musi ona zawierać nasze potrzeby kapitałowe z dokładnym rozpisaniem na co ile pieniędzy jest potrzebne. Prezentację trzeba zrobić bardzo dokładnie, bo jest ona wizytówką w rozmowach z inwestorami.
Wybór Autoryzowanego Doradcy.
Jest to instytucja, która pomoże Ci w wejściu na giełdę, a następnie przez jakiś czas będzie obserwować Twoje ruchy i doradzać. Takich instytucji jest ponad dziewięćdziesiąt. Należą do nich:
Biura maklerskie.
Kancelarie prawnicze.
Banki.
Firmy audytorskie.
Doradcy finansowi.
Wybierając Doradcę nie idź do pierwszego lepszego. Przejrzyj oferty i przeczytaj opinie o tych firmach. Ważne jest nazwijmy portfolio tych instytucji. Przyjrzyj się, czy wprowadzane przez daną firmę spółki miały udany debiut i czy nie padły niedługo po nim. Ranking takich instytucji znajdziesz, np. w „Forbes”. Trzeba pamiętać, że Autoryzowany Doradca nie musi podjąć z nami współpracy. Musimy go do niej przekonać
.Zdecyduj jaka będzie Twoja oferta. Publiczna czy prywatna. Oferta prywatna może być skierowana do maksymalnie 99 inwestorów, zaś publiczna do 100 i więcej. Oferta prywatna związana jest z prostszą procedurą. Wiąże się z tym to, że możesz szybciej osiągnąć swój zakładany kapitał. Szacuje się, że następuje to po około 1-3 miesiącach, natomiast w ofercie publicznej może to trwać nawet trzy kwartały. Oferta prywatna jest mniej kosztowna. Szacuje się, że kosztuje około 5% wartości emitowanych papierów plus kilka procent w formie akcji. Ofertę publiczną wybrało tylko 10 z 410 firm, które zadebiutowały na NewConnect.
Zastanów się nad współpracą z agencją PR/IR. Jest to dobry pomysł, gdyż zadba ona o wizerunek firmy. Będzie się starała ona promować ją w mediach. Dodatkowo dużo efektywniej niż Autoryzowany Doradca wypromuje Twoją firmę wśród inwestorów. Jeżeli planujesz niewielką emisję może Ci się ta współpraca nie kalkulować.
Dokument dopuszczeniowy.W przypadku oferty prywatnej Autoryzowany Doradca wykona tak zwany dokument informacyjny. Oczywiście musisz go zatwierdzić. Dokument zawiera profil działalności spółki, sprawozdanie finansowe. Muszą być w nim również określone czynniki ryzyka oraz plan wypłat dywidendy.Jeżeli korzystamy z oferty publicznej nie wystarczy tylko dokument informacyjny. Jeżeli nasza oferta nie przekracza 2,5 miliona Euro musimy przygotować tzw. Memorandum informacyjne. Jest ono zatwierdzane przez Komisję Nadzoru Finansowego. W przypadku, kiedy chcemy uzyskać większy kapitał musimy przygotować prospekt emisyjny. Jest to rozległy dokument, który również jest zatwierdzany przez KNF. W takim przypadku procedura jest bliźniaczo podobna do tej przy wejściu na GPW. Przy ofercie publicznej oprócz Autoryzowanego Doradcy musisz skorzysta ć z usług Domu Maklerskiego.
Dodatkowe formalności. Tym wszystkim zajmie się Autoryzowany Doradca. Chodzi tu na przykład o wybranie audytora, który sprawdzi księgi rachunkowe. Dodatkowo, jeżeli firma nie jest spółką akcyjną lub komandytowo-aukcyjną musisz dokonać przekształcenia. Do tego celu będzie potrzebna przekształceniowa uchwała wspólników. Tu musimy skorzystać z usług notariusza. Następnie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy musi podjąć uchwałę o wprowadzeniu akcji na rynek New Connect.
Umowa z Animatorem Rynku lub Market Makerem.Przez pierwsze dwa lata istnienia spółki na giełdzie dba on o płynność obrotu akcjami. Zależy to od wyboru formy notowań. Są dwa systemy. Pierwszy kierowany jest zleceniami, drugi cenami. W pierwszym przypadku cena zależna jest od popytu i podaży, a Animator Rynku może wspomagać go swoimi zleceniami. W przypadku systemu kierowanego cenami Market Maker ustala cenę i wystawia zlecenia, a inwestorzy dokonują zakupu, jeżeli cena im odpowiada.Złożenie wniosków.Musisz wystąpić o dematerializa cję akcji, a następnie rejestrację. Wniosek ten
składa się w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Do GPW składamy wniosek o dopuszczenie akcji do obrotu na NewConnect. Odpowiedź na ten wniosek dostaje się po siedmiu dniach, przy czym z reguły jest on obarczony uwagami. Musisz ponownie złożyć wniosek. Kiedy dostaniesz pozytywną odpowiedź na wniosek musisz wystąpić do Giełdy Papierów Wartościowych o wyznaczenie daty pierwszego notowania. Z reguły następuje to po kilkunastu dniach.
Debiut i nowe wymogi.Debiut to początek drogi. Firma stała się właśnie spółką publiczną i podlega pewnym wymogom. Trzeba spełniać obietnice dane inwestorom oraz informować ich o sytuacji spółki, także zdarzeniach istotnych, takich jak Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Dodatkowo jesteśmy zobligowani do terminowego składania sprawozdań finansowych oraz przestrzegania zasad i przepisów Kodeksu Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na NewConnect.
Tak więc już wiesz, co musisz zrobić i jak wprowadzić swoją firmę na NewConnect. Powodzenia.