Jak zachęcić do oszczędzania

Jak zachęcić do oszczędzania?

Inwestowanie i oszczędzanie Pordnik

Oszczędzania – Jak zachęcić najbliższych do oszczędzania? Wszak wiadomo, że nie da się zdziałać cudów w pojedynkę. Warto zachęcić do tego najbliższych. Jak zrobić pierwszy krok? Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym podamy kilka zasad mogących w tym pomóc.

Jak zachęcić do oszczędzania?

1. Nic na siłę.
Każdy członek rodziny musi sam dojrzeć do tematu oszczędzania. Nic na siłę się nie da zdziałać. Nie damy rady zmienić naszych najbliższych, jeśli oni sami nie będą tego chcieli. Oszczędzanie zacznijmy od siebie, a najbliższym podpowiadajmy, co mogą zrobić, by nas w tym wesprzeć. Za jakiś czas, nim się zorientujemy, to oni będą nas pilnowali w tym temacie.

2. Bądź przykładem.
Jeśli chcesz, aby Twoja rodzina oszczędzała to sam musisz dać jej dobyr przykład. Nie można wymagać od najbliższych tego, czego samemu się nie robi. Dlatego, jeśli jednym z Twoich sposobów na pilnowanie budżetu jest zbieranie rachunków za zakupy to pokaż, że Ty to robisz. Jeśli nie dostaniesz gdzieś paragonu to postaraj się zapisać wydatek, tak, by móc go potem spisać.Spisując wydatki z nieswoich paragonów staraj się nie atakować innych. Zamiast zadawać pytanie w stylu „A co to za wydatek?” to zadaj pytanie „Do jakiej kategorii mogę to przyporządkować?” W ten sposób zachęcisz do współpracy, zamiast zniechęcić domowników.

3. Cel oszczędzania.

Każdy, kto oszczędza chce, a nawet powinien mieć tego cel. Dlaczego? Otóż, mając cel oszczędzania to łatwiej się zmobilizować do działania. Ponadto, mając cel można go przedstawić naszym najbliższym, których też chcemy do tego tematu nakłonić. Jednym słowem cel to nic innego jak nasz mobilizator. Jeśli będzie „ciekawy” to jest duża szansa, że powostali cżłonkowie rodziny pomogą nam w jego realizacji.

4. Zainspiruj swoim entuzjazmem.
Oszczędzanie nie musi się wiązac z przykrym obowiązkiem i zaciskaniem pasa. Jeśli zostanie mądrze zaplanowane to z entuzjazmem każdy z członków rodziny je przyjmie. Zamiast odmawiać sobie przyjemności i ciąć koszta to lepiej jest zredukować nadmierne wydatki i osiągnąć korzyść poprzez mądrzejsze planowanie zakupów i maksymalne wykorzystywanie kart lojalnościowych. W ten sposób mniej wydając można kupić więcej, czyli członkowie rodziny stratni nie będą. Będąc pozytywnie nastawionym i pokazując pozostałym członkom rodziny, że nie muszą sobie czegoś odmawiać, żeby oszczędzić to łatwiej będzie im się włączyć we wspólne zbieranie funduszy.

5. Szanuj zdanie najbliższych.
Przedstaw najbliższym swoj pomysł na oszczędzanie, ale nie narzucaj im nic na siłę. Porozmawiaj z rodziną o ich odczuciach związanych z tematem oszczędzania. Wysłuchaj ich argumentów, zobacz jaki oni mają punkt widzenia. Nie pozwól tylko, by rozmowa doprowadzona została do wytykania sobie błędów, bo nie o to chodzi.

6. Wspólne planowanie jako domowy rytuał.
Jeśli uda Ci się przekonać rodzinę do włączenia się w oszczędzanie to warto wspólnie planować budżet na następny miesiąc. Omówcie wspólnie wydatki, jakie czekają Was w następnym miesiącu. Niech każdy członek rodziny ma możliwość wypowiedzenia się w tym temacie. Wtedy łatwiej będzie Wam ten plan zrealizować wspólnymi siłami. I wtedy będzie to wspólny sukcer. Jeśli natomiast coś pójdzie nie tak, to będzie to wspólna porażka. Jeśli nie udaje się po raz kolejny to warto zasiadać co tydzień, by sprawdzać w jakim stanie jest budżet i czy do końca miesiąca uda się zrealizować plany.

Podsumowując to, co wyżej. Nie szukaj wymówek, tylko zacznij działać. Ale działaj mądrze i podejdź do tematu z entuzjazmem to wtedy łatwiej Ci będzie zaangażować pozostałych domowników. Powodzenia!

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments