Jak zacząć i dlaczego inwestować?

Jak zacząć i dlaczego inwestować?

Polecane i promocje

Inwestowanie może sprawić wrażenie czegoś przerażającego. Często też trudno jest określić od czego w ogóle zacząć. Istnieją jednak pewne podstawowe zasady, których należy przestrzegać, a które mogą znacznie ułatwić pierwszą inwestycję.

Inwestuj tylko w to, co znasz

Zanim zaczniesz inwestować warto pomyśleć o rodzajach aktywów, w które chciałbyś inwestować. Oczywiście łatwiej będzie zainwestować w przedsięwzięcie, o którym jesteś już dobrze poinformowany. Jest szansa, że wiesz o pewnych firmach znacznie więcej niż o pozostałych.

Jeśli lubisz gry komputerowe, możesz wybrać cały szereg akcji – od NVIDIA, EA, po Sony.

Analogicznie, gdy interesujesz się modą, takie marki jak Burberry i JD Sports są również notowane na giełdzie, więc możesz świadomie podejmować decyzje w oparciu o oferowane przez nie produkty.

Uważaj na ukryte koszty

Przed wyborem sposobu inwestowania, dobrym pomysłem jest przeanalizowanie rodzajów opłat, które będą pobierane przez platformy inwestycyjne. Niestety, wiele z nich będą mało przejrzyste. Gdy w grę wchodzi kwestia kosztów, warto dobrze się z nimi zapoznać.

Istnieje szereg firm oferujących możliwość inwestycji po bardzo niskich kosztach. Polecanym do inwestowanie może być platforma eToro, ponieważ oferują oni niższą prowizję, a ostatnio nawet znieśli całkowicie prowizję w obrocie akcjami.

Praktyka czyni mistrza

Jako początkujący inwestor powinieneś poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z podstawami, w tym z informacjami na temat najlepszego czasu na kupno i tego, jak regularnie powinieneś analizować swoje portfolio. Dostępnych jest kilka przydatnych narzędzi online oferujących również porady dotyczące właściwych akcji do nabycia.

Jednakże najlepszym sposobem na naukę jest po prostu praktyka. Na większości platform inwestycyjnych można skonfigurować wirtualny portfel, który pozwala na trenowanie handlu z wirtualną gotówką jeszcze przed zdeponowaniem prawdziwych pieniędzy. Można nauczyć się handlu towarami, akcjami, ETF-ami, indeksami, walutami i kryptowalutami jeszcze przed otwarciem prawdziwego konta.

Podpatruj innych, aby dowiedzieć się więcej

Gdy czujesz, że nie masz czasu lub wiedzy, by działać w pojedynkę możesz skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych inwestorów. Pomyśl o tym w ten sposób – przed wyjazdem na urlop szukasz informacji od innych użytkowników na platformie TripAdvisor, więc dlaczego nie poprosić o rekomendacje dotyczące również inwestycji?

W eToro istnieje prawdziwa społeczność inwestorów, którzy dyskutują na temat rynku, dzielą się wiedzą i informacjami z giełdy. Działa to jak sieć społecznościowa.

Możesz zadawać pytania „Popularnym Inwestorom” o realizowane przez nich inwestycje, a także prowadzić rozmowy ze wszystkimi innymi użytkownikami. Często obejmuje to dyskusje na temat tego, które akcje wybrać i jakie są korzyści płynące z różnych strategii inwestycyjnych.

Takie działanie nie różni się to od zdobywania innych nowych umiejętności w życiu. Zanim przecież pojedziesz pierwszy raz samemu autem, uczysz się jeździć z instruktorem lub doświadczonym kierowcą.

Jeśli uważasz, że nadal brakuje Ci pewności siebie by inwestować samemu możesz również kopiować transakcje innych. Popularni Inwestorzy otwierają swoje portfele dla kopiujących, dzięki czemu, kiedy będą zarabiać mogą zarabiać również inni.

Dywersyfikacja portfela

Ważne jest utrzymanie zdywersyfikowanego portfela w celu zabezpieczenia się przed potencjalnymi wstrząsami rynku. Inwestowanie wyłącznie w akcje technologiczne nie jest najlepszą strategią, ponieważ spółki te są podatne na te same ruchy rynkowe, zarówno na plus jak i na minus.

Należy rozważyć inwestowanie w akcje spółek z różnych krajów, jak również w odmienne klasy aktywów takie jak towary, waluty, a nawet kryptowaluty.

Pozwoli to utrzymać równowagę portfela i stabilizację.

Zaczynaj inwestować od niskich kwot

Nie potrzebujesz tysięcy złotych, żeby zacząć inwestować. Na wielu platformach handlowych inwestowanie zaczyna się już od kilkuset złotych. Zawsze powinieneś inwestować w ramach swoich możliwości, ale pieniądze nie powinny być przeszkodą. Nie należy poświęcać bowiem na to pieniędzy, które będą Ci potrzebne w przyszłości na ważny cel. Istnieje bowiem ryzyko, że je stracisz.

Choć może się wydawać, że rozpoczynanie od niskich kwot nie przynosi dużych zysków, to pamiętaj, że inwestowanie jest długoterminowym procesem i można uzyskać zadowalające efekty w długim okresie nawet zaczynając od drobnych kwot.

Ponadto wszelkie uzyskiwane dochody można reinwestować, by uzyskać jeszcze większe wpływy z inwestycji.

Należy mieć na uwadze konkretny cel

Należy pamiętać, że inwestowanie to przede wszystkim osiąganie zwrotów i myślenie o celu, który może być duży lub mały. Może to pomóc w ukierunkowaniu inwestycji.

Zaczynając inwestować, możesz na przykład chcieć zwiększyć dochód swojej rodziny, by umożliwić sobie i swoim dzieciom dokonywanie wyborów. Chcesz sfinansować wasze wakacje i dać sobie większą swobodę w korzystaniu z życia.

Koncentracja na celu pomaga skupić się na strategii handlowej, która z kolei nastawiona jest na długoterminowe i zrównoważone zyski.

Inwestowanie w perspektywie długoterminowej

Nie trzeba dodawać, że zyski z inwestycji nie następują z dnia na dzień. Musisz być cierpliwy, żeby inwestycje się opłaciły. Jako przykład może posłużyć inwestowanie w perspektywie pięciu lat.

Pomoże to również w realizacji celów, o których mowa powyżej. Możesz oszczędzać na nowy samochód, zaliczkę na dom lub może miłe wakacje. Niezależnie od celu cierpliwość jest sprawą kluczową.

Ogólnie rzecz biorąc, inwestowanie polega na budowaniu pewności siebie i wiedzy. Trzymaj się tego, a możesz stać się niezawodnym inwestorem zanim w ogóle się zorientujesz!

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments