Jak żyć zdrowo, gdy brakuje czasu?

Jak żyć zdrowo, gdy brakuje czasu?

Pordnik zdrowie i uroda

Jak żyć zdrowo, gdy brakuje czasu – Współcześnie coraz więcej ludzi skarży się na nadmiar obowiązków i nieustanny brak czasu. Godziny spędzone poza domem, w pracy oraz w korkach często skutkują zaniedbywaniem własnego zdrowia. Zbyt krótki sen, niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej to najczęstszy efekt deficytu czasu. Jak sobie z tym radzić?

Jak żyć zdrowo, gdy brakuje czasu

Sposobów na poprawę jakości własnego życia i zwiększenie dbałości o zdrowie może być wiele. Ich wybór zależy przede wszystkim od sytuacji konkretnej osoby i możliwości, jakimi dysponuje. To, co będzie możliwe do zrealizowania w przypadku niektórych z nas, nie zawsze sprawdzi się u innych. W artykule podpowiadamy kilka ciekawych rozwiązań, w nadziei, że część z nich znajdzie zastosowanie u naszych czytelników.

Freelancing i praca zdalna

Jeśli codzienne dojazdy do biura zajmują zbyt wiele czasu i przez to nie starcza już dnia na aktywność fizyczną, przygotowywanie zdrowych posiłków, a nawet odpowiednią dawkę snu, pomyśl, czy nie udałoby się pracować bliżej domu. Być może nawet masz możliwość wykonywania pracy zdalnej i raportowania jej wyników na odległość? Część pracodawców godzi się na takie rozwiązania pod warunkiem, że pracownik co pewien czas pojawi się w biurze celem przydzielenia kolejnych zadań do realizacji albo dokonania pewnych ustaleń organizacyjnych.

Rozwiązaniem może być też freelancing. Praca na własny rachunek stała się w ostatnich latach bardzo modna. Zlecenia można wykonywać w domowym zaciszu o dowolnej porze dnia, co znacznie ułatwia wygospodarowanie czasu na trening albo przygotowanie zdrowego posiłku. Zaoszczędzony na dojazdach czas będzie można przeznaczyć na dłuższy sen.

Freelancing i praca zdalna mogą stanowić spore ułatwienie dla osób, którym dojazdy do pracy zajmowały dużo czasu. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Wiele zależy tutaj od specyfiki pracy oraz samego pracodawcy. Praca na swoim wymaga też dużo charyzmy, samodyscypliny i determinacji. Choć są to cechy możliwe do wypracowania, zdarza się, że dla osób, które ich nie posiadają, praca w domu może być początkowo trudna.

Sposób na zdrowe odżywianie

Jednym z największych wrogów zdrowego trybu życia jest podjadanie między posiłkami, (zwłaszcza, jeśli są to niezdrowe przekąski) oraz żywienie się w serwujących nie zawsze zdrową żywność fast foodach. Takim zachowaniom sprzyja kilka czynników:

  • Brak czasu na samodzielne przygotowanie zdrowego posiłku,
  • Niewystarczająca wiedza na temat zasad zdrowego żywienia,
  • Brak możliwości stołowania się w restauracjach serwujących zdrowe posiłki (nie zawsze w pobliżu miejsca pracy udaje się zlokalizować odpowiedni lokal gastronomiczny).

Jak przezwyciężać trudności? Rozwiązań może być kilka. Jeśli zależy nam na zdrowym odżywianiu, ale nie mamy możliwości korzystania z usług hołdującej zasadom zdrowego żywienia gastronomi, możemy pokusić się o samodzielne przygotowywanie posiłków (nawet całodziennego wyżywienia) i zabierania ich do pracy w przystosowanych do tego celu pojemnikach. Choć zadanie wydaje się trudne do realizacji, nie jest niemożliwe. Dowodem tego jest wiele blogów i innych stron internetowych, które sugerują takie rozwiązania. Znajdziemy na nich sugestie potraw wraz z gotowymi przepisami. Co więcej, jest to rozwiązanie sprawdzone przez samych blogerów.

Osobom, które z powodu deficytu czasu nie mogą sobie pozwolić na samodzielne przygotowywanie zdrowych posiłków, może bardziej odpowiadać inne rozwiązanie. Catering dietetyczny to ciesząca się coraz większą popularnością usługa niektórych firma cateringowych. Często znana jest też jako dieta pudełkowa, fit catering czy dieta cateringowa. Ideą usługi jest przygotowywanie i dostarczanie na adres klienta smacznych posiłków, skomponowanych na podstawie zasad zdrowego żywienia. W układaniu menu diety pudełkowej bierze zwykle udział dietetyk. Catering dietetyczny to doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych osób, którym zależy na prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Alternatywą dla zaproponowanych wyżej rozwiązań może być skorzystanie z pomocy dietetyka. To idealna opcja dla osób, które mają trudności w samodzielnym komponowaniu zdrowych posiłków i nie do końca znają zasady zdrowego odżywiania. Dietetyk podpowie, jakich składników diety należy unikać, a jakie są pożądane w jadłospisie. Pomoże też ułożyć sprzyjające zdrowiu i utrzymaniu smukłej sylwetki menu.

Wiele możliwości

Pomysłów na zmianę trybu życia oraz wypracowanie w sobie postawy, która sprzyja dbaniu o zdrowie, może być wiele. Pomagają w tym nie tylko dietetycy i fit catering. Udogodnień jest znaczenie więcej. Jako przykład można podać chociażby możliwość skorzystania w powrocie do formy z pomocy trenera personalnego. Istnieje też wile aplikacji mobilnych, które wspierają aktywny tryb życia. Monitorują postępy treningu oraz wyznaczają kolejne cele. Korzystanie z nich mobilizuje do działania i pozwala mierzyć efekty dotychczasowych dokonań.

Świetną alternatywą dla osób, które mają problem z motywacją, jest korzystanie z zajęć grupowych. Wykupiony karnet na basen, jogę, czy siłownię to dodatkowy argument przemawiający za wzięciem udziału w zajęciach i zadbaniem o własną kondycję. Istnieje także możliwość dołączenia do grup biegaczy, rowerzystów czy osób jeżdżących na rolkach, które stworzone zostały w wielu miastach po to, by wzajemnie się wspierać i motywować.

Możliwości jest wiele. O tym, co jeszcze można zrobić, by zadbać o zdrowie, przeczytacie na stronie EatZone.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments