Podczas zakładania własnej firmy zawsze trzeba stanąć przed wyborem jak będziemy się rozliczać, wystawiać faktury, jak i ogólnie zajmować się kwestiami księgowymi. Wielu decyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego, co może wydawać się najlepszą metodą. Dzisiejsza technologia pozwala jednak na korzystanie z wygodnych systemów on-line, jakim są programy do księgowości. Posiadasz małą firmę? To w takim razie dobrze trafiłeś!
Spis Treści
Jaki program księgowy dla małej firmy wybrać?
Programy księgowe dla małych firm – warto?
Małe firmy charakteryzują się tym, że nie posiadają za wielu kontrahentów. Często też nie płacą podatku VAT – dlaczego więc powinny inwestować w programy księgowe? Tak naprawdę wystarczą im darmowe programy do wystawiania faktur, a książkę przychodów i rozchodów prowadzić mogą w Excelu lub nawet w zwykłym notatniku.
To prawda – jeżeli nie masz w planach rozwijać swojej działalności i trzymasz się kurczowo tylko jednego czy dwóch klientów, to programy księgowe powinieneś omijać szerokim łukiem. Wielu jednak próbuje rozwinąć swoją listę kontrahentów, co automatycznie wiąże się z większą liczbą faktur, wyższymi podatkami i kosztami firmy. Wtedy jak najbardziej warto pomyśleć o inwestycji w system do księgowania.
Ważne! Jeżeli od początku Twoim planem jest rozwój firmy, koniecznie zainwestuj w taki system OD RAZU. Decydując się na to po latach możesz skończyć w stosie papierów, które trzeba będzie ręcznie przepisać do programu. Możesz od razu wybrać taki, który jest sprawdzony i ma dobre opinie – nawet, jeśli teraz nie będziesz korzystał z jego wielu opcji, za kilka lat na pewno będą ci potrzebne.
Jaki program wybrać?
Na początku drogi swojej działalności gospodarczej konieczny będzie program do faktur. Opierając się jednak tylko na tej opcji można się szybko przeliczyć, gdyż często takie systemy nie posiadają na przykład automatycznych rozliczeń ZUS i podatków i trzeba je wyliczać samodzielnie. Dlatego wybierając program księgowy warto szukać takiego, który zawiera możliwość łatwego księgowania faktur importowych, wystawiania, wysyłania i korygowania deklaracji PIT (z możliwością edycji danych), automatycznego obliczania zaliczek na podatek dochodowy i VAT oraz możliwością oddzielnego rozliczania kosztów związanych z pojazdami. Płatnik VAT powinien szczególnie poszukać programu z dodatkową opcją wysyłania deklaracji elektronicznie do urzędu bezpośrednio z systemu.
Dobrze jest zwrócić uwagę na możliwość uzyskania pomocy w razie problemów z programem lub rozliczeniem danych kosztów. Chodzi tu o infolinię, kontakt poprzez e-mail czy nawet obsługę księgową.
RAKS – idealny program dla małej firmy
Wiele firm, zarówno małych, jak i średnich i dużych, decyduje się na korzystanie z programu księgowego RAKS (RAKSSQL). Bazując na 20-letnim doświadczeniu jego twórców, RAKS posiada wiele opcji wspierających działania firmy i komunikację z jej klientami. Rejestruje również czynności zachodzące w firmie (CRM). Wypełnisz nim e-deklaracje i JPK, rozrachunki, czy środki trwałe. Wszystko to zapisywane jest w jednej bazie, do którego dostęp ma każdy pracownik.
Jego kluczowymi cechami jest łatwa obsługa programu. Można bez problemu importować i eksportować dane, są również dobrze zabezpieczone i posiadają szybki transfer. W dodatku nie jest tak drogi jak konkurencyjne systemy.
RAKS oferuje także bezpłatną pomoc dla użytkowników programu, dlatego w razie problemów można z łatwością się z nimi skontaktować. Umożliwiają 30-dniowy, darmowy klucz licencyjny, dzięki któremu można poznać program od podszewki i ostatecznie się zdecydować na jego zakup.