Kiedy warto wykupić polisę AC?

Kiedy warto wykupić polisę AC?

Polecane i promocje Pordnik

W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, polisa autocasco jest dobrowolna. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe oferują AC w pakiecie. Jednak, kiedy będzie ona nam faktycznie przydatna? Kierowcy jakich aut powinni myśleć o zakupie AC?

 

Komu opłaca się kupić AC?

AC gwarantuje wypłatę odszkodowania na wypadek kradzieży jak i obejmuje swoją ochroną szkody spowodowane przez: inne pojazdy, osoby trzecie, zwierzęta, pożary czy działania sił natury jak burze, gradobicia itp. Z tego względu, raczej oczywistym jest, że nad zakupem autocasco powinni zastanowić się przede wszystkim właściciele nowych i drogich samochodów. Takie auta często padają ofiarą kradzieży. Zwłaszcza jeśli są to popularne marki typu Audi, BMW, Mazda, Volkswagen. Od kilku lat marki te cieszą się w Polsce największym zainteresowaniem wśród złodziei. Ponadto zakup AC powinni rozważyć kierowcy, którzy często pozostawiają swój wartościowy pojazd w niestrzeżonych miejscach. Wartościowe auta mogą być również narażone na akty wandalizmu. Posiadając AC mamy pewność, że dostaniemy w takim przypadku odszkodowanie. Dodatkowo ubezpieczenie Autocasco przyda się w przypadku, gdy samochód ulegnie uszkodzeniu podczas burzy czy wichury, w wyniku zderzenia z innym pojazdem, pieszym czy zwierzęciem.

Jakie AC kupić?

Kierowcy najnowszych modeli zazwyczaj kupują AC w pełnej wersji all risks. Taka polisa daje bardzo szeroki zakres ochrony, jest to forma ubezpieczenia od wszelkich możliwych ryzyk. Oczywiście taka wersja będzie bardzo droga. Jednak opłacalna dla posiadaczy wartościowych aut, których naprawy kosztują krocie. Jeżeli natomiast zależy nam np. tylko na ochronie auta przed kradzieżą lub uszkodzeniem, a nie dysponujemy wysokim budżetem możemy skorzystać z wariantu kosztorys. Ta opcja polecana jest raczej dla właścicieli starszych aut. Polega ona na wypłacie zaakceptowanej przez kierowcę sumy zawartej w kosztorysie szkody, sporządzonym przez rzeczoznawcę zakładu ubezpieczeń. Naprawy dokonujemy we własnym zakresie, w wybranych przez nas serwisach. Wszystko zależy od naszych potrzeb i budżetu.

AC a starsze samochody.

Wiadomo zatem, że właścicielom nowych samochodów opłaca się kupować autocasco. Jednak co z tymi, którzy posiadają starsze samochody? Firmy ubezpieczeniowe nie oferują możliwości wykupienia tej polisy dla aut ponad 15-letnich, w niektórych przypadkach nawet 10-letnich. Jest to dla nich nieopłacalne. Jeśli posiadamy samochód o bardzo niskiej wartości, to z kolei nie ma sensu, abyśmy narażali się na dodatkowe koszty. Trudności ze znalezieniem ubezpieczenia będą mieli także właściciele aut z kierownicą po prawej stronie. W wyżej wymienionych przypadkach możemy rozważyć opcję zakupu mini casco, które swoją ochroną obejmuje kradzież i szkodę całkowitą. Jest ono zazwyczaj też dużo tańsze niż pełne AC.

Czytajmy dokładnie OWU.

O zakupie AC szczególnie powinni pomyśleć właściciele nowych i wartościowych aut. W ten sposób będą mieć pewność, że w razie potrzeby unikną naprawy szkód z własnej kieszeni i nie zostaną z niczym, gdy auto padnie ofiarą kradzieży. Pamiętajmy, że AC w zależności od firmy ubezpieczeniowej może znacząco różnić się zapisem OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Ważne jest, aby przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytać jej warunki, w szczególności należy zapoznać się z listą wyłączeń przedstawionych przez naszego ubezpieczyciela. Jest to niezwykle istotne, ponieważ możemy być niemile zaskoczeni, gdy zgłosimy się po wypłatę odszkodowania, a ubezpieczyciel odmówi nam jego wypłaty. Niestety racja będzie po jego stronie, gdyż my nie wypełniliśmy warunków umowy. Pamiętajmy, aby mądrze wybierać ofertę AC. Dobre autocasco na pewno nie będzie tanie.

Artykuł przygotowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.

 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments