Karta płatnicza nie jest zwyczajnym kawałkiem plastiku – to przede wszystkim środek płatniczy, a także nośnik danych o koncie bankowym. Z karty możesz wywnioskować, do jakiego banku należy, jaki to typ karty, a także możesz odczytać informacje o jej właścicielu – imiona i nazwisko. Na karcie znajdują się również numery – numer karty, jej data ważności oraz tajemniczo brzmiący kod CVC lub CVV karty. Do czego służą? Jakie rodzaje wyróżniamy? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.
Z tekstu dowiesz się:
- co znajduje się na odwrocie karty płatniczej,
- jakie rodzaje kodów istnieją,
- jak bezpiecznie korzystać z kodu i karty.
Korzystanie z karty płatniczej oraz kodu CVC lub CVV wiąże się nieodzownie z tematem bezpieczeństwa tego typu transakcji. Jest to zabezpieczenie transakcji dokonywanych online – aby autoryzować transakcję wykonywaną kartą, należy go bezwzględnie podać wraz z innymi danymi. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób bezpiecznie posługiwać się kartą płatniczą, a także jakie dane są zakodowane na tym niezwykle popularnym kawałku plastiku.
Spis Treści
Rewers karty płatniczej – nie tylko kod CVV/CVC
Na odwrocie karty płatniczej znajduje się wiele informacji, także tych zakodowanych. Co oprócz CVC i CVV znajdziesz na rewersie? Przeczytaj:
- hologram – dodatkowe zabezpieczenie, które sprawia, że fałszowanie kart jest trudniejsze,
- miejsce na własnoręczny podpis – jest to silikonowy pasek, którego nie da się usunąć bez uszkodzenia karty,
- dane banku – najczęściej numer kontaktowy i adres placówki,
- pasek magnetyczny – czarny pasek, w którym zakodowane są takie informacje, jak kraj czy imię i nazwisko właściciela karty.
Sam kod CVV na karcie, podobnie jak kod CVC, znajduje się zaraz obok miejsca na podpis i zawsze ma formę trzycyfrową.
Rodzaje kodów CVV/CVC
Kod CVV/CVC na karcie określa, jakie transakcje mogą być wykonane za jej pomocą. Warto wiedzieć, że kod CVV dotyczy kart Visa, natomiast kod CVC kart Mastercard – nie należy się zatem dziwić różnym oznaczeniom, są one bowiem przypisane do organizacji, lecz działają dokładnie w ten sam sposób. Jakie rodzaje kodów CVV/CVC wyróżniamy? Sprawdź:
- CVV/CVC1 – karta z tym oznaczeniem może być wykorzystywana jedynie do płatności na miejscu, nie można nią płacić zdalnie,
- CVV/CVC2 – karta z tym oznaczeniem może służyć do płatności zarówno na miejscu, jak i zdalnych.
Dlaczego nie można podawać kodu CVV/CVC innym i jak dbać o bezpieczeństwo karty?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że CVC/CVV to kod równie ważny, co popularny PIN. O tym, że PIN należy chronić i nie wolno go nikomu podawać, wie każdy, natomiast o ochronie kodu znajdującego się na rewersie karty płatniczej często się zapomina. Jak dbać o jego bezpieczeństwo?
Przede wszystkim jeśli nosisz kartę w portfelu z przeźroczystą przegródką, upewnij się, że rewers jest zawsze zasłonięty przez materiał. Kiedy wykonujesz transakcje online z użyciem kodów CVC/CVV, upewnij się, że strony, na których dokonujesz zakupów, nie są podejrzane – sprawdź, czy mają certyfikat, a samo połączenie internetowe nie jest fałszywe (kłódeczka przy adresie witryny).
Jeśli natomiast zdarzy Ci się zgubić kartę lub podejrzewasz, że ktoś niepowołany zna zawarte na niej dane, w tym kod CVV/CVC lub numer karty do bankomatu, rozważ jej zastrzeżenie. Aby to zrobić, skorzystaj z Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl. Zadzwoń pod numer (+48) 828 828 828, a automat przekieruje Cię na infolinię Twojego banku, gdzie bez problemu zastrzeżesz swoją kartę.
Pamiętaj, żeby nie udostępniać nikomu swojego kodu CVC/CVV oraz PIN. Dzięki temu masz pewność, że Twoje oszczędności na karcie będą bezpieczne i nikt niepowołany nie dokona żadnych transakcji.