Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny dla rolnika

finanse i podatki Pordnik

Współcześnie rolnicy, którzy zamierzają wziąć kredyt, mogą ubiegać się o niego zarówno w bankach spółdzielczych, jak i w bankach komercyjnych, o ile są w stanie spełnić stawiane przez nie warunki. Warto jednocześnie zaznaczyć, że – podobnie jak inni pożyczkobiorcy – będą poddawani takim samym procedurom i formalnościom. W przypadku osób zajmujących się prowadzeniem działalności rolniczej różnice będą dotyczyły źródła dochodów. Dla banków jest to niezwykle istotny aspekt.

 

Kredyt rolniczy a zdolność kredytowa

Kredyt hipoteczny dla rolnika bez wątpienia należy uznać za rozłożone na wiele lat zobowiązanie finansowe. Bank wnikliwie przed podjęciem decyzji o jego udzieleniu prześwietli sytuację finansową osoby ubiegającej się o kredyt. Nie poprzestanie na ustanowieniu hipoteki, ponieważ takie zabezpieczenie nie będzie dla niego wystarczającym poręczeniem. W celu upewnienia się, czy potencjalny kredytobiorca będzie mógł regularnie spłacać comiesięczne raty, nie tylko przeanalizuje jego dochody i wydatki, ale także na ich podstawie określi zdolność kredytową.

Kiedy i dlaczego dochody rolników mogą być problemem?

Poważną komplikacją w trakcie ubiegania się o kredyt dla młodego rolnika może stać się sytuacja, gdy działalność rolnicza stanowi jedyne źródło dochodów. Wiele banków, dla których wiąże się ona z dużym ryzykiem, od razu odrzuci wniosek o kredyt hipoteczny. Czy to przesądza sprawę? Niekoniecznie. Część banków w takich okolicznościach żąda albo większego wkładu własnego, albo przedłożenia innych dokumentów lub po prostu dodatkowych zabezpieczeń.

Dochody osób prowadzących działalność rolniczą – z punktu widzenia banków – są obarczone dużym ryzykiem, ponieważ charakteryzują się zmiennością. U jej podstaw leżą czynniki obiektywne, jak chociażby trudne warunki pogodowe. Specyfika działalności rolniczej polega na tym, że nie zawsze można je przewidzieć, a co więcej, trudno mieć jakikolwiek wpływ na opady gradu czy inne ekstremalne zjawiska atmosferyczne.

Kredyt hipoteczny dla rolnika, czyli kilka słów na temat niezbędnych dokumentów

Poza dokumentami osobistymi, bank ma prawo żądać przedłożenia nakazu płatniczego podatku rolnego oraz historii rachunku za okres ostatnich dwunastu miesięcy. Niezbędne będzie także dostarczenie zaświadczenia z urzędu gminy, na podstawie którego zostanie potwierdzona wielkość gospodarstwa rolnego. Na korzyść kredytobiorcy mogą działać decyzje, w których zostaną wyszczególnione dopłaty lub dofinansowania z unijnych i krajowych funduszy. Ważne będzie także udostępnienie faktur i rachunków, które udokumentują przychody i koszty z ostatnich dwunastu miesięcy.

Chociaż kredyt hipoteczny dla rolnika obwarowany jest wieloma wymaganiami i procedurami, to jednak uzyskanie go jest możliwe. Należy pamiętać o tym, że nawet wówczas, gdy kolejny bank odrzuci wniosek, nie należy się poddawać i szukać banku przyjaźnie nastawionego do osób zajmujących się działalnością rolniczą. Warto ponadto mieć świadomość, że miesięczne raty kredytu mogą ulec zmianie, o czym decyduje WIBOR.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez agrofundusz.pl, firmę specjalizującą się w finansach rolniczych.
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz
Dariusz
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Niedosyć, że rolnicy mają problemy na wielu płaszczyznach – klęski, niskie ceny skupu, wahania rynkowe, opóźnieniach w wypłatach to jeszcze banki robią pod górkę.