Kredyt preferencyjny na sfinansowanie zakupu ziemi rolniczej

Kredyt preferencyjny na sfinansowanie zakupu ziemi rolniczej

finanse i podatki

Mówi się, że inwestycja w rolnictwo jest zawsze opłacalna. Oznacza to, że odpowiednio, mądrze zarządzane gospodarstwo rolne ma szansę przynieść spore dochody swojemu właścicielowi. Również instytucje i banki dużo bardziej przychylnym okiem patrzą na rolników. Mają świadomość tego, że inwestowanie w powiększanie, modernizację lub zakładanie nowych gospodarstw rolnych jest rozwiązaniem korzystnym i chętnie udzielają kredytów i dotacji na takie inwestycje.

 

Dla kogo kredyt preferencyjny?

Kredyty preferencyjne są udzielane na preferencyjnych, czyli korzystniejszych warunkach umów czy oprocentowania. Są przyznawane określonym grupom kredytobiorców, którzy spełniają konkretne wymogi formalne, będące koniecznością przy ubieganiu się o kredyt. Rolnicy, jako grupa uprzywilejowana w tym przypadku, mogą starać się o sfinansowanie tą drogą zakupu ziemi, czy maszyn rolniczych. Zasadniczym problemem większości rolników są niezmiennie, od setek lat, dwa czynniki: pogoda oraz pory roku. To one decydują o konkretnych ruchach rolnika. To one sprawiają, że na polu panuje nieurodzaj, a rolnik ma związane ręce. Gdy kończy się zima, nadchodzi czas intensywnych przygotowań do kolejnego sezonu. Wówczas może się okazać, że brakuje możliwości finansowych na zrealizowanie celów na cały rok. Rolnik nie może się starać o klasyczny kredyt, musi sięgnąć po coś, co zapewni mu bardziej korzystne rozwiązanie jego problemu, a przede wszystkim – pozwoli na dopięcie formalności w krótszym czasie.

Kredyt preferencyjny na zakup ziemi

Starając się o kredyt preferencyjny na zakup gruntów, należy zadeklarować, czy zakupiona ziemia ma służyć w celu utworzenia nowego gospodarstwa rolnego, czy też w celu powiększenia już istniejącego. Ma to spore znaczenie, ponieważ w przypadku utworzenia nowego gospodarstwa powierzchnia gruntu nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia użytków rolnych w danym województwie. W przypadku dokupywania ziemi do już istniejących gospodarstw nie istnieje natomiast limit powierzchni. Ograniczeniem dla zaciągnięcia kredytu preferencyjnego jest natomiast status rolnika. Z kredytów preferencyjnych wykluczeni zostali emeryci i renciści, którzy uprawiają ziemię.

Z korzyścią dla rolnika

W przypadku zakupu użytków rolnych na zasadach kredytu preferencyjnego, rolnik może starać się również o dopłaty do oprocentowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomocy takiej ARiMR udziela w formule de minimis.

Choć rolnictwo jest pracą niewątpliwie trudną i pełną wyrzeczeń, może także stać się pasją i dochodowym źródłem. Do prowadzenia pełnoprawnego, przynoszącego spore zyski gospodarstwa nie wystarczy jednak znajomość uprawy roli. Potrzebne jest również rozeznanie polityczne, ekonomiczne i prawne w zakresie rolnictwa. Dzięki dobrej znajomości przepisów i możliwości, jakie otrzymuje rolnik w Polsce, można bardzo dużo zyskać przyjmując pomoc finansową od banków i instytucji. Dzięki temu przy niewielkim nakładzie własnych środków inwestycja w gospodarstwo szybko się zwraca.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Agrofundusz, firmę pomagającą rozwijać gospodarstwa rolne.

 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor
Wiktor
6 lat temu
Daj ocenę :
     

Zaciągniecie kredytu na standardowych warunkach to dramat a na preferencyjnych? Czy jest więcej papierologii?