Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na zły numer konta. Nowe przepisy

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na zły numer konta. Nowe przepisy

PRACA

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na błędny numer konta. Nowe przepisy – Pod koniec lipca weszły w bycie przepisy, które pomagają odzyskanie pieniędzy przelanych na niewłaściwy numer konta. Razem z nimi bank poprosi odbiorcę o zwrot omyłkowo przelanej kwoty. Jeśli kontrahent nie odda pieniędzy dobrowolnie, zmusi go do tego sąd.

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na błędny numer konta. Nowe przepisy

Do tej chwile odzyskanie pieniędzy przelanych na niewłaściwe konto było problem. O pomyłkę nie było niestety zwłaszcza wtedy, gdy wpisywaliśmy numer ręcznie. Banki co prawda mają mechanizmy potrafiące zablokować źle wpisany numer, jednak jeśli podany przez nas numer rzeczywiście trwał także przylegał do różnej niż chcieliśmy osoby, przelew był montowany.

Sprawę komplikował fakt, że banki w trakcie realizowania możliwości nie porównują danych adresowych odbiorcy – weryfikują jedynie poprawność numeru konta bankowego. Niestety istnieje i obligatoryjne wpisywanie danych ułatwiających identyfikację. Do tej chwile bank nie mógł i podać nam danych odbiorcy przelewu zleconego przez pomyłkę, bo obejmowały one tajemnicę bankową. W realności to jedynie z dobrej opinii odbiorcy przelewu zależało, czy odzyskamy pieniądze.

Sytuacja uległa zmianie pod koniec lipca 2018 r. Wtedy to zdobyły w bycie znowelizowane przepisy ustawy o usługach finansowych. Jeśli wyślemy pieniądze na omyłkowy numer konta, powinniśmy teraz już poinformować o tym własny bank, a tenże w terminie do 3 dni powiadomi odbiorcę przelewu o tym, że ma cel zwrotu kapitałów.
Na zwrot użytkownik ma 30 dni. Zwrócone pieniądze dotrą na określony rachunek techniczny, a stamtąd na konto właściciela. Tak potrafi się zdarzyć, że nieuczciwy użytkownik nie będzie wybierał przeznaczyć pieniędzy. Teraz jednak bank będzie mógł podać jego możliwości, co pozwoli nam spotkać na możliwość sądową. W pracy nazywa to, że klient zostanie zmuszony wyrokiem do obrotu pieniędzy, a na dodatek obciążony kosztami procesu.

Nie reguluje to wprawdzie, że nie musimy już zachowywać uwagi w trakcie zlecania przelewów. Nadal będzie niestety odzyskać pieniądze, jakie staną celowo wykorzystane na przykład przez oszusta lub jak staniemy się ofiarą phishingu. Przestępcy używają kont robionych na słupa. Pozyskanie danych odbiorcy odda się w takiej rzeczy na dużo, bowiem nie będzie on świadomy tego, że przez jego rachunek przepłynęły pieniądze. I też w międzyczasie zdążą już wyparować z konta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments