Lokata na nowe środki — na czym polega?

Lokata na nowe środki — na czym polega?

Warto przeczytać

Chcesz ochronić swoje oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji? Załóż lokatę na nowe środki! W artykule podpowiemy, czym jest w praktyce. Wyjaśnimy również, dlaczego warto sięgnąć po nią właśnie teraz.

Lokata to popularny produkt finansowy dostępny w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. W praktyce jest rodzajem depozytu zakładanego na wskazany w umowie okres. Najpopularniejsze okresy lokacyjne to te wynoszące 3, 6, 9 i 12 miesięcy. Pozyskane z lokat środki instytucja finansowa przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian wypłaca zysk w postaci odsetek. Im wyższa ich wartość, tym więcej zarobisz na lokacie. W przypadku większości lokat o tradycyjnej konstrukcji przez cały okres lokacyjny zdeponowane środki będą dla Ciebie niedostępne. Choć możesz zakończyć umowę przed terminem, konsekwencją takiego ruchu będzie strata wszystkich wypracowanych zysków. Choć taka konstrukcja może wydawać się dużą wadą, warto spojrzeć na nią z odmiennej perspektywy.

Dlaczego właśnie lokata?

Ogromną zaletą lokat bankowych jest pełne bezpieczeństwo kapitału. Zakładając lokatę, zachowasz pewność, że każda zgromadzona na niej złotówka sama na siebie pracuje, a Ty na pewno nie stracisz zdeponowanych oszczędności. Będziesz mógł także wyliczyć wartość zysków jeszcze przed zdeponowaniem środków. Wszystko dzięki prostym w obsłudze internetowym kalkulatorom zysku z lokat.

Lokata na nowe środki, co to znaczy?

Czy tradycyjna lokata oszczędnościowa jest tym samym co lokata na nowe środki? Lokata na nowe środki to „zwykła” lokata, na której możesz umieścić jedynie nowe środki finansowe. Takie określenie nie ma jednak jednej uniwersalnej definicji, a każda instytucja finansowa definiuje je w indywidualny, nieco odmienny sposób.

Przykład.

Kasa Stefczyka, oferująca lokatę na nowe środki z oprocentowaniem stałym na poziomie 2,50 % w skali roku, definiuje nowe środki jako nadwyżkę pomiędzy saldem wszystkich rachunków w dniu zakładania lokaty a saldem w Kasie na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca. (z wyłączeniem salda już założonych lokat na nowe środki). Jeśli 10 października Twoje wszystkie środki ulokowane w Kasie wynosiły 4000 zł, a 1 listopada masz na kontach łącznie 10 000 zł, to 6000 zł możesz ulokować na lokacie na nowe środki. Pamiętaj, że środki, które chcesz ulokować, muszą znajdować się na rachunku IKS najpóźniej w dniu zawierania umowy o lokatę. Za rachunki Kasa uznaje rachunek płatniczy IKS, rachunek płatniczy systematycznego oszczędzania „Książeczka”, rachunek lokaty, rachunek oszczędnościowy.

Jak wybrać najlepszą lokatę na nowe środki?

Aby wybrać najlepszą lokatę na nowe środki, przed zawarciem umowy z instytucją finansową porównaj parametry dostępnych na rynku produktów. Zwróć szczególną uwagę na:

  • oprocentowanie lokaty. Najwyższe oprocentowanie lokaty to najwyższe zyski. Ten parametr powinien być więc kluczowym kryterium wyboru depozytu;
  • długość okresu lokacyjnego. Ten powinien być przede wszystkim dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości. Pamiętaj bowiem, że przez cały czas jego trwania Twoje pieniądze będą zamrożone, a wcześniejsza wypłata może skutkować utratą — w zależności od konstrukcji lokaty — większości lub wszystkich odsetek;
  • limity kwotowe. Większość instytucji finansowych wskazuje minimalną i maksymalną możliwą do zdeponowania kwotę. Weryfikacja tego parametru jest szczególnie ważna, jeśli chcesz umieścić na lokacie bankowej jedynie niewielką (np. kilkaset złotych) lub wyjątkowo pokaźną sumę (np. kilkaset tysięcy złotych).

Dlaczego warto założyć lokatę na nowe środki właśnie teraz?

Kilka miesięcy temu Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy podwyższyła rekordowo niskie stopy procentowe. Następnie miesiące przyniosły kolejne podwyżki, a zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec. Na skutek takiego stanu rzeczy wzrosły nie tylko raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale również oprocentowanie lokat. Wygenerowany dzięki depozytom profity są dziś sporo wyższe niż kilkanaście czy nawet kilka miesięcy temu. Czy nie jest to wystarczający powód  do założenia depozytu?

Źródło:

https://najlepszelokaty.pl/lokata-na-nowe-srodki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments