Prowadzenie działalności gospodarczej przez początkujących przedsiębiorców nie jest w naszym kraju łatwe. Dlatego od 1 stycznia 2019 roku, zostaną wprowadzone regulacje, w ramach których początkujący przedsiębiorcy, będą mogli rozliczać się z ZUS na preferencyjnych warunkach. Zasada ta dotyczy również rolników. Na jakich zadach może z nowych przepisów skorzystać rolnictwo?
Mały ZUS a rolnicy?
Co to jest „mały ZUS”?
Jest to forma ulgi, w ramach której mali przedsiębiorcy będą mogli korzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne. Co ważne, zasada ta nie będzie dotyczyć ubezpieczenia zdrowotnego. Składki na nie będą wciąż opłacane w tej samej wysokości, co dotychczas.
Kto może liczyć na „mały ZUS”? Przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy uzyskali z działalności gospodarczej w 2018 roku przychody nie wyższe, niż 63 tysiące złotych. Stawka ta jest zmienna i jest iloczynem liczby 30 i najniższego wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu umowy o pracę. Osoby, które „załapią” się na tzw. „mały ZUS” będą mogły płacić składki w wysokości uzależnionej od uzyskiwanych dochodów. Zobacz więcej Pieniądze na start dla młodego rolnika https://agrofundusz.pl/pieniadze-na-start-dla-mlodego-rolnika/
Co musi zrobić rolnik?
Rolnik, który chce uzyskać prawo do zapłaty pomniejszonej stawki ZUS, musi (oprócz wspomnianego dochodu) spełnić określone kryteria. Oto najważniejsze z nich:
1. Zarejestrowanie się jako przedsiębiorca w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Oznacza to też konieczność przejścia z KRUS do ZUS.
2. Brak przesłanek, do spełnienia warunków umożliwiających zapłatę preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (dotychczas było 30 procent minimalnego wynagrodzenia).
3. Brak zwolnienia z VAT z tytułu rozliczania się na karcie podatkowej.
4. Konieczność prowadzenia rolniczej działalności gospodarczej przez co najmniej 60 dni w 2018 roku.
Ponadto, z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne, nie może skorzystać rolnik, który wykorzystał 36 miesięczny okres korzystania z preferencyjnych składek ZUS, w ramach odrębnych przepisów.
Dodatkowe formalności
Osoba, która chce skorzystać ze wspomnianej ulgi, musi przekazać stosowną deklarację do ZUS. Będzie ona zawierała przede wszystkim informacje o wartości uzyskanych dochodów a także dane o najniższej podstawie wymiaru składek. Deklarację tą należy przedstawić w formie rozliczeniowej (deklaracja rozliczeniowa) o ile rolnik prowadzi działalności jednoosobową, lub też w formie imiennego raportu miesięcznego. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z preferencyjnych stawek, otrzyma specjalny kod tytułu do ubezpieczenia.
Beneficjenci „małego ZUS” nie będą musieli składać miesięcznych deklaracji rozliczeniowych (poza styczniową). W takim przypadku ZUS sporządzi je sam. Jeśli osoba rozpocznie korzystanie z programu w przeciągu miesiąca, konieczne będzie przedstawienie dwóch deklaracji – jednej za pełny i drugiej za niepełny miesiąc.
A co z Funduszem Pracy? Składki na FP odliczane są od tych kwot, które są podstawą wymiaru składek w kontekście ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
Podsumowanie
Przejście z KRUS do ZUS-u i skorzystanie z tzw. „małego ZUS” wiąże się z mnóstwem formalności. Niemniej, dla początkujących rolników jest to i tak bardzo korzystne rozwiązanie.
Mąły ZUS – ja bym się w to nie pakował, przynajmniej teraz. Nie wiadomo jak odbije się to w przyszłości, jakie wynikną konsekwencje o których nikt wspomina.