Obrót indeksami to popularna forma inwestycji. Wybierając go, można znacznie uprościć ruchy na giełdzie. Handel konkretnymi indeksami nie wymaga analizowania poszczególnych spółek – daje natomiast kompleksową możliwość obrotu na głównych światowych rynkach.
Spis Treści
Czym są indeksy giełdowe?
NASDAQ, Dow Jones, S&P 500, DAX czy rodzimy WIG20 – indeksy giełdowe (indeksy cen akcji) wskazują, jak zmieniają się ceny i trendy na danym rynku. Korzystanie z tego typu wskaźników usprawnia inwestowanie, ponieważ nie trzeba skupiać się na poszczególnych sektorach biznesu, śledzić konkretnych branż czy notowań wybranych spółek. Wystarczy skorzystać z publikowanych przez giełdę zbiorczych indeksów giełdowych.
Indeksy pozwalają łatwo sprawdzać wyniki spółek wchodzących w jego skład, całego rynku lub wybranych sektorów, regionów czy gospodarki kraju. Ruchy zachodzące w ramach danego indeksu umożliwiają szacowanie kolejnych zmian rynkowych, ocenę możliwości zwrotu, a także pozwalają przyjrzeć się kierunkom, w jakim podążają ceny i rynek. Stąd też indeksów można z powodzeniem używać do długoterminowego planowania strategii inwestycyjnych.
Handel indeksami – co to jest i na czym polega?
Jeśli szukasz alternatyw inwestycyjnych – obrót indeksami może być doskonałym rozwiązaniem. Choć w praktyce indeksy nie mogą być kupowane czy sprzedawane, ponieważ są tylko wskaźnikami, to jednak można skorzystać z instrumentów pochodnych, które odzwierciedlają ruchy cenowe światowych indeksów.
Instrumenty pochodne są instrumentami finansowymi, których cena wynika z ceny innego instrumentu, czyli tzw. aktywa bazowego. Aktywem bazowym mogą być akcje, obligacje, towary, a także wymieniane w tym tekście indeksy giełdowe. Instrumenty pochodne to np. kontrakty terminowe (futures), opcje, a także popularne w przypadku handlu opcjami kontrakty na różnice kursowe (CFD). Innym instrumentem pozwalającym na uzyskanie ekspozycji na indeks są fundusze typu exchange traded funds – ETF. Pozwalają one zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen.
Dlaczego warto wybrać obrót indeksami?
Z możliwości handlu indeksami warto skorzystać przede wszystkim ze względu na większą stabilność tego typu instrumentów, np. w porównaniu do wahań cen pojedynczych akcji. Indeksy są zazwyczaj średnimi ważonymi grupy konkretnych akcji – rozbieżności w wycenach nie powinny więc być zaskakująco duże.
Co ważne, na indeksach można spekulować w dwóch kierunkach: wzrostu i spadku cen. Zwiększa to możliwości potencjalnych inwestycji. Ponadto indeksy giełdowe wykazują zazwyczaj tendencje wzrostowe w długim terminie i pozwalają zdywersyfikować ryzyko. Wybierając handel indeksami możesz też używać dźwigni finansowej, co z jednej strony daje przepustkę do większych zarobków, z drugiej – potęguje ryzyko.
Tak jak w przypadku wszystkich pozostałych typów inwestycji, również ekspozycja na indeksy wiąże się z ryzykiem utraty środków. Nigdy nie inwestuj zatem środków których nie możesz stracić – np. potrzebnych Ci do spłaty zobowiązań lub bieżącego utrzymania.
Jak zacząć handel indeksami?
Teoretycznie, dziś do wejścia w świat profesjonalnego tradingu wystarczy dostęp do internetu, a także chęć rozwijania swoich umiejętności i poszerzania wiedzy. Nie jest to jednak zajęcie dla każdego – wymaga czasu, wolnych środków oraz gotowości do poniesienia strat.
W ofercie internetowych liderów obrotu online, takich jak AvaTrade, znajdziesz bogaty asortyment indeksów akcyjnych. Obracaj głównymi indeksami z rynku amerykańskiego, europejskiego czy nawet azjatyckiego.
Pamiętaj, że stosowanie instrumentów pochodnych zawsze wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Wynika to ze sporego ryzyka, jakim obarczone jest posługiwanie się instrumentami pochodnymi w niewłaściwy sposób. Dlatego też swoją przygodę z obrotem indeksami warto rozpocząć pod okiem specjalistów.
Skorzystaj z bezpłatnego projektu AvaTrade School i poznaj tajniki odpowiedzialnego tradingu. Czeka na Ciebie aż 50 godzin materiałów wideo, a także darmowa platforma e-learningowa z aż pięcioma blokami tematycznymi!