Na czym polega handel indeksami?

Na czym polega handel indeksami?

Warto przeczytać

Obrót indeksami to popularna forma inwestycji. Wybierając go, można znacznie uprościć ruchy na giełdzie. Handel konkretnymi indeksami nie wymaga analizowania poszczególnych spółek – daje natomiast kompleksową możliwość obrotu na głównych światowych rynkach.

Czym są indeksy giełdowe?

NASDAQ, Dow Jones, S&P 500, DAX czy rodzimy WIG20 – indeksy giełdowe (indeksy cen akcji) wskazują, jak zmieniają się ceny i trendy na danym rynku. Korzystanie z tego typu wskaźników usprawnia inwestowanie, ponieważ nie trzeba skupiać się na poszczególnych sektorach biznesu, śledzić konkretnych branż czy notowań wybranych spółek. Wystarczy skorzystać z publikowanych przez giełdę zbiorczych indeksów giełdowych.

Indeksy pozwalają łatwo sprawdzać wyniki spółek wchodzących w jego skład, całego rynku lub wybranych sektorów, regionów czy gospodarki kraju. Ruchy zachodzące w ramach danego indeksu umożliwiają szacowanie kolejnych zmian rynkowych, ocenę możliwości zwrotu, a także pozwalają przyjrzeć się kierunkom, w jakim podążają ceny i rynek. Stąd też indeksów można z powodzeniem używać do długoterminowego planowania strategii inwestycyjnych.

Handel indeksami – co to jest i na czym polega?

Jeśli szukasz alternatyw inwestycyjnych – obrót indeksami może być doskonałym rozwiązaniem. Choć w praktyce indeksy nie mogą być kupowane czy sprzedawane, ponieważ są tylko wskaźnikami, to jednak można skorzystać z instrumentów pochodnych, które odzwierciedlają ruchy cenowe światowych indeksów.

Instrumenty pochodne są instrumentami finansowymi, których cena wynika z ceny innego instrumentu, czyli tzw. aktywa bazowego. Aktywem bazowym mogą być akcje, obligacje, towary, a także wymieniane w tym tekście indeksy giełdowe. Instrumenty pochodne to np. kontrakty terminowe (futures), opcje, a także popularne w przypadku handlu opcjami kontrakty na różnice kursowe (CFD). Innym instrumentem pozwalającym na uzyskanie ekspozycji na indeks są fundusze typu exchange traded funds – ETF. Pozwalają one zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen.

Dlaczego warto wybrać obrót indeksami?

Z możliwości handlu indeksami warto skorzystać przede wszystkim ze względu na większą stabilność tego typu instrumentów, np. w porównaniu do wahań cen pojedynczych akcji. Indeksy są zazwyczaj średnimi ważonymi grupy konkretnych akcji – rozbieżności w wycenach nie powinny więc być zaskakująco duże.

Co ważne, na indeksach można spekulować w dwóch kierunkach: wzrostu i spadku cen. Zwiększa to możliwości potencjalnych inwestycji. Ponadto indeksy giełdowe wykazują zazwyczaj tendencje wzrostowe w długim terminie i pozwalają zdywersyfikować ryzyko. Wybierając handel indeksami możesz też używać dźwigni finansowej, co z jednej strony daje przepustkę do większych zarobków, z drugiej – potęguje ryzyko.

Tak jak w przypadku wszystkich pozostałych typów inwestycji, również ekspozycja na indeksy wiąże się z ryzykiem utraty środków. Nigdy nie inwestuj zatem środków których nie możesz stracić – np. potrzebnych Ci do spłaty zobowiązań lub bieżącego utrzymania.

Jak zacząć handel indeksami?

Teoretycznie, dziś do wejścia w świat profesjonalnego tradingu wystarczy dostęp do internetu, a także chęć rozwijania swoich umiejętności i poszerzania wiedzy. Nie jest to jednak zajęcie dla każdego – wymaga czasu, wolnych środków oraz gotowości do poniesienia strat.

W ofercie internetowych liderów obrotu online, takich jak AvaTrade, znajdziesz bogaty asortyment indeksów akcyjnych. Obracaj głównymi indeksami z rynku amerykańskiego, europejskiego czy nawet azjatyckiego.

Pamiętaj, że stosowanie instrumentów pochodnych zawsze wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Wynika to ze sporego ryzyka, jakim obarczone jest posługiwanie się instrumentami pochodnymi w niewłaściwy sposób. Dlatego też swoją przygodę z obrotem indeksami warto rozpocząć pod okiem specjalistów.

Skorzystaj z bezpłatnego projektu AvaTrade School i poznaj tajniki odpowiedzialnego tradingu. Czeka na Ciebie aż 50 godzin materiałów wideo, a także darmowa platforma e-learningowa z aż pięcioma blokami tematycznymi!

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments