Od kiedy 300 zł na dziecko?

Informacje

Rządowy program wyprawka 300+ dla ucznia to kolejny nowy pomysł należący do PIS, który uderza w Polskie rodziny. Tym razem P. Morawiecki zapowiedział, że ideą tego programu jest zapewnienie lepszego startu dzieciom na nowy rok szkolny oraz ułatwienie rodzicom tych dzieci zakupu wszystkich niezbędnych przedmiotów wchodzących w skład wyprawki szkolnej bo na to właśnie przeznaczone będą te pieniądze.

Co ważne PIS podkreśla, że ważne są wszystkie dzieci i rodzice, którzy złożą wniosek dostaną świadczenie na każde dziecko bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Należy zaznaczyć, że zakwalifikowane do programu wyprawka 300+ dla ucznia będą wszystkie dzieci a dochód rodziny nie będzie brany pod uwagę. Jakie warunki należy spełnić? Niezmiennie przy ubieganiu się o jakiekolwiek świadczenie zawsze jest i ta druga strona medalu gdzie rząd zasypuje nas całą listą uprawnień i wymagań dotyczących danego świadczenia. Jak jest w tym przypadku? Przede wszystkim należy złożyć wniosek o świadczenie 300+ w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Ważne jest żeby taki wniosek złożyć w sierpniu czyli jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego dziecka czyli właściwie wtedy kiedy składamy też wniosek o słynne 500+ na nowy okres rozliczeniowy. Jak zapowiada Morawiecki od sierpnia bieżącego roku ruszy program 300+ dla uczniów, którzy nie ukończyli 18 roku życia. ,,Co roku, w sierpniu, na każde uczące się dziecko rodzice dostaną 300 zł na wyprawkę dla ucznia.’’ Jest jednak jeden warunek. Świadczenie 300+ to program zapewniający pomoc rodzicom w skompletowaniu wyprawki dla ucznia rozpoczynającego nowy rok szkolny i będzie wypłacana raz w roku. Rodzic może złożyć wniosek o takie świadczenie jeśli jego dziecko jest w wieku szkolnym i rzeczywiście uczęszcza do szkoły czyli jest w wieku od 7 do 18 lat.

W przypadkach kiedy rodzic wyraża wolę zapisania swojego dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej wcześniej tj. w wieku 6 lat oczywiście jest to możliwe ale pod warunkiem, że pedagog szkolny i psycholog wydadzą opinię o prawidłowym przygotowaniu dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz jeśli dziecko obowiązkowo odbędzie roczne przygotowanie przedszkolne. W takim przypadku rodzice dzieci sześcioletnich również mają prawo do otrzymania świadczenia 300+. Bezwzględnie uprawnionymi osobami do programu wyprawka 300+ są jedynie uczniowie od szkoły podstawowej aż po ukończenie 18 roku życia. W żadnym wypadku maluch uczęszczający do przedszkola publicznego czy prywatnego nie jest uczniem, takie dziecko jest przedszkolakiem i dopiero w momencie kiedy będzie kończył się ostatni rok przedszkolny w placówce przedszkola dla dziecka wtedy właśnie po raz pierwszy świadczenie 300+ zostanie dziecku przyznane w miesiącu sierpniu jako wyprawka dla ucznia rozpoczynającego rok szkolny we wrześniu.

Czy to są zmiany na lepsze? Jak było wcześniej? Wyprawka 300+ wbrew pozorom nie jest nowym programem dla dzieci ani błyskawicznie wprowadzonym świadczeniem a pomysłodawcą jest nie wiadomo kto. Czy jest to tak zwana kiełbasa wyborcza PIS? Nie koniecznie. Świadczenie przyznawane dzieciom raz w roku z przeznaczeniem na pomoc w sfinansowaniu wyprawki szkolnej dla uczniów nie jest żadną nowością a wręcz przeciwnie istnieje od wielu lat i jest nim objęte co roku mnóstwo dzieci. Co więc się zmieniło? W prawdzie dodatkowe fundusze przeznaczone na wyprawkę dla dziecka w wieku szkolnym są dodatkiem do zasiłku rodzinnego i uprawnieniu są do niego Ci rodzice, którzy otrzymują zasiłek rodzinny a to wszystko wiąże się z dochodem, którego przekroczenie dyskwalifikuje dziecko do otrzymania danej wyprawki. Jak zapowiada Morawiecki od sierpnia uprawnione do wyprawki będą wszystkiedziecki w wieku szkolnym nie mające ukończonych 18 lat. To zdecydowanie zmiana na plus bo często taki próg dochodowy przekraczany jest o zaledwie kilka złotych  co wiązało się z decyzją odmowną. Program jest tak głośny z jeszcze innego powodu a mianowicie do tej pory kwota wyprawki na dziecko uczące się wynosiła 100 zł więc wprowadzenie przez PIS 300 zł czyli podwyższenie świadczenia o 200 zł jest z radością i dumą ogłaszane we wszystkich wiodących stacjach radiowych i głównie w kanałach telewizyjnych o przeznaczeniu informacyjnym jak tvn24. Obiektywnie rzecz ujmując program powinien się raczej nazywać podwyższenie wyprawki na ucznia niż promocja jako nowy rządowy program wyprawka 300+ na ucznia ale jak wiadomo reklama dźwignią handlu a w tym przypadku głosu. Tak naprawdę dla osób korzystających z wyprawki na dziecko sama nazwa nie gra roli a idea i przeznaczenie programu się liczy a podwyższenie już istniejącego świadczenia o 200 zł ma tylko zalety dla uczniów. Oczywiście świadczenie pochodzące z wyprawki podobnie jak 500+ nie będzie wliczane do wysokości dochodu. Wyprawka 300+ nie jest opodatkowana identycznie jak odbywało się to w latach poprzednich.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments