Nowoczesne trendy w architekturze wnętrz są zdecydowanie inne niż te, które znamy z minionych epok. Zamiast przepychu mamy prostą formę, zamiast żyrandoli ogromną różnorodność lamp wiszących, opraw natynkowych i podtynkowych. Paradoksalnie w tej właśnie prostocie i minimalizmie, który proponują nam dzisiaj producenci oświetlenia, ukryta jest dyskretna elegancja. Oprawy oświetleniowe wnoszą ją wraz ze sobą do wnętrza naszych mieszkań, decydując tym samym o charakterze aranżacji. Proste, świetnie komponujące się z otoczeniem, uniwersalne – po prostu doskonałe.
Spis Treści
Oświetlenie w nowoczesnym stylu
O wyglądzie współczesnych mieszkań w ogromnym stopniu decyduje zastosowane we wnętrzu oświetlenie. To, które proponują nam współcześnie producenci, w przeważającej większości charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Okazuje się jednak, że nieskomplikowane formy, wykonanie z dbałością o szczegóły oraz zastosowane do produkcji wysokiej jakości materiały sprawiają, że prezentuje się ono we wnętrzach równie elegancko, co inne typy oświetlenia.
Współczesne lampy wiszące
W tej kategorii proponowanego przez producentów asortymentu znajdziemy zarówno tradycyjne żyrandole, lampy wiszące przeznaczone do jadalni, jak i te, które najlepiej sprawdzają się nad strefą wypoczynkową w salonie.
Ogromne zróżnicowanie form lamp wiszących odzwierciedla się w różnorodności ich zastosowania. Znajdziemy wśród nich oprawy z jednym, dwoma, trzema, a niekiedy i większą ilością źródeł światła. Niektóre z nich odznaczają się bardzo prostą, wręcz minimalistyczną formą, inne niezwykłym bogactwem zastosowanych materiałów.
Przeglądając asortyment producentów oświetlenia, śmiało można powiedzieć, że jest to chyba najbardziej zróżnicowana kategoria opraw oświetleniowych. Od tradycyjnych żyrandoli do pełnych blasku i splendoru lamp wiszących w stylu glamour, od przeznaczonych do jadalni lamp wiszących o regularnych kształtach do finezyjnych opraw oświetleniowych przypominających kształty figur geometrycznych albo różne futurystyczne formy.
Oświetlenie techniczne
Ta kategoria oświetlenia cieszy się równie dużą, a być może nawet nieco większą, co lampy wiszące popularnością. Choć wydaje się znacznie mniej zróżnicowana, możemy wyodrębnić tu kilka różnych rodzajów opraw. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie z nich charakteryzują się niezwykłą prostotą i brakiem elementów dekoracyjnych.
Na pierwszy plan wysuwa się ich funkcjonalność. Nad wyraz prosta forma, zastosowane do produkcji materiały oraz precyzja wykonania sprawiają, że nawet bez skomplikowanych, wyszukanych kształtów prezentują się we wnętrzach niezwykle efektownie i elegancko.
Oprawy wpustowe
Są to oprawy oświetleniowe, które znajdują zastosowanie do montażu w podwieszanym suficie. Chętnie widziane we współczesnych wnętrzach, ale co ważne, doskonale komponują się z pomieszczeniami urządzonymi w różnych stylach. Dyskretne, minimalistyczne, ukryte przed wzrokiem użytkowników w suficie, skąd subtelnie oświetlają wnętrze.
W pomieszczeniu mogą być montowane jako pojedyncze oprawy lub zebrane w większe instalacje świetlne. W tym drugim przypadku doskonale spełnią się w roli oświetlenia głównego. Idealnie sprawdzają się też jako oświetlenie funkcyjne, doświetlając wybrane strefy pomieszczenia.
Jako oprawy niezwykle skromne i proste, często pełnią w pomieszczeniu rolę drugoplanową, ustępując pola większej lampie, która stanowi dominujący element aranżacyjny we wnętrzu.
Oprawy natynkowe
We współczesnych wnętrzach stosowane są równie często, co oprawy wpustowe. Choć zaznaczają nieco bardziej niż one swoją obecność we wnętrzu (dyskretnie wystają ponad powierzchnię sufitu), pełnią podobną, co te pierwsze rolę.
Oprawy natynkowe charakteryzują się bardzo prostą, minimalistyczną formą. Mogą przybierać okrągły lub kwadratowy kształt. Chętnie montowane są w kuchniach, przedpokojach i na klatkach schodowych, choć pojawiają się też we wnętrzach pokoi i salonów.
Stwarzają wspaniałe możliwości aranżacyjne. Określenie – im mniej, tym lepiej – w ich przypadku sprawdza się znakomicie. Proste, a zarazem eleganckie prezentują się we wnętrzach nad wyraz dobrze. Wprowadzają do nich ład i harmonię. Decydują też o nienagannym stylu i nowoczesnym designie. Podobnie, jak oprawy wpustowe mogą występować pojedynczo lub w postaci większych instalacji świetlnych. Podobnie też mogą mieć wbudowane pojedyncze, dwa lub trzy źródła światła, które, w zależności od oprawy, pozostają nieruchome lub umożliwiają zmianę kierunku padania snopa światła.
Jak widać, w prostocie tkwi siła. Oprawy wpustowe i natynkowe, pomimo ich prostej budowy wyróżniają się niezwykłymi możliwościami aranżacyjnymi we wnętrzach. Jeśli poszukujesz więcej informacji na ich temat, sprawdź na stronie https://azzardo.com.pl/32-natynkowe