Pierwsza, legalna praca to ważne wydarzenie dla każdej młodej osoby, która zakończyła edukację i właśnie rozpoczyna swoją drogę zawodową. Co powinien wiedzieć każdy absolwent, który przeszedł pozytywnie proces rekrutacji i rozpoczyna samodzielne życie na własny rachunek? Jakie ma prawa? Jakich formalności musi dopełnić? Jakie obowiązki podatkowe stoją przed nowym, niedoświadczonym pracownikiem?
Spis Treści
Umowa w wersji pisemnej
Mimo że umowa ustna między pracownikiem a pracodawcą również jest wiążąca dla obu stron, w interesie osoby zatrudnionej jest jak najszybsze podpisanie pisemnej wersji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nasz nowy szef powinien podpisać z nami umowę najpóźniej w dniu naszego rozpoczęcia pracy. Tylko wtedy będziemy mieli dostęp do należnych nam świadczeń i w razie konieczności wystąpienia na drogę sądową, o wiele łatwiej będzie nam udowodnić swoje racje – posiadając dokument poświadczający, że między stronami został nawiązany stosunek pracy. Niestety, wciąż zdarzają się pracodawcy, którzy żerują na naiwności i niewiedzy młodych osób, nie chcąc podpisać z nimi umowy i wypłacić należnego wynagrodzenia, co przecież jest ich obowiązkiem.
Badania lekarskie i szkolenie BHP
Formalnościami, jakich musi dokonać każda osoba, rozpoczynająca nową pracę, są wstępne badania lekarskie (potwierdzające zdolność do pracy) oraz szkolenie BHP. Pracodawca ma tydzień na zgłoszenie nas do ubezpieczenia społecznego – warto upewnić się, że faktycznie to zrobił, jeśli coś wzbudzi nasze podejrzenia.
Jak starać się zwrot podatku PIT?
Wielu młodych ludzi, którzy przepracowali pierwszy rok podatkowy, zastanawia się, jak starać się zwrot podatku PIT. Co należy zrobić, by otrzymać od fiskusa nadwyżkę wpłaconych zaliczek na poczet podatku dochodowego? Przede wszystkim należy poprawnie wypełnić deklarację podatkową, zawierając w niej wszystkie niezbędne informacje. Urząd skarbowy ma 90 dni na zwrot podatku (licząc od dnia otrzymania zeznania).
Jaką drogą można otrzymać zwrot podatku?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa skarbowego, zwrot podatku PIT może być dostarczony trzema różnymi drogami: w sposób tradycyjny – Pocztą Polską (na adres wskazany w deklaracji), na nasze konto bankowe lub odebrany osobiście w kasie urzędu skarbowego, w którym złożyliśmy zeznanie podatkowe.
Kiedy trzeba złożyć PIT do urzędu skarbowego?
W związku z podjęciem przez podatnika pierwszej pracy jest on zobowiązany złożyć roczne zeznanie podatkowe do końca kwietnia b.r. (bez względu na to, czy pracował w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie, czy umowę o dzieło). Warto być terminowym, gdyż za spóźniony PIT można otrzymać grzywnę w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, co jest niemałą kwotą – zwłaszcza dla osoby, która jest na początku swojej drogi zawodowej.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się pomocny dla tych czytelników, którzy chcą rozpocząć życie zawodowe bez stresu i potknięć oraz z choćby podstawową świadomością odnośnie swoich praw i obowiązków.
Rozliczenie zeznania podatkowego wcale nie jest takie banalne, jak mogłoby się wydawać wielu osobom. Zwłaszcza wtedy, gdy trzeba wypełnić nie jeden, a kilka różnych druków. Będziesz rozliczał PIT po raz pierwszy i obawiasz się, że błędnie wypełnisz deklarację podatkową? Zamiast samodzielnie walczyć z niezbędną dokumentacją – skorzystaj z pomocy doświadczonego biura rachunkowego, które zajmie się wszystkimi formalnościami za ciebie.