Podatek od pożyczki: kiedy musisz go zapłacić?

Podatek od pożyczki: kiedy musisz go zapłacić?

Warto przeczytać

Kłopoty finansowe mogą przytrafić się każdemu. Wystarczy, że wydarzy się jakaś sytuacja losowa, która będzie wymagała jakichś nakładów finansowych a jednocześnie nie posiada się żadnych oszczędności. Wówczas wymagana jest szybka gotówka, którą można uzyskać np. od instytucji finansowych (bankowych i pozabankowych).

Wiadomo jednak, że pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi do głowy jest oczywiście pożyczka od rodziny lub znajomych. Mało kto jednak wie, że w takim przypadku należy zapłacić podatek od pożyczki (oczywiście chodzi o nieco większe kwoty). Nie wywiązanie się z obowiązku zapłacenia tego podatku może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje dla obu stron.

Kto ma obowiązek zapłacenia podatku od pożyczki?

Pożyczanie pieniędzy od rodziny czy znajomych odbywa się zazwyczaj bez żadnych formalności. Jeśli obie strony sobie ufają to bardzo często nie podpisują nawet żadnej umowy dla zabezpieczenia. Nie ma tu weryfikacji i długiego procesu przydzielania pożyczki tak jak to ma miejsce w banku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pożyczając pieniądze od osoby prywatnej obowiązują pewne czynności prawne. Pożyczkę można otrzymać od krewnych lub znajomych, ale także od zupełnie obcych ludzi. Prywatna pożyczka przez Internet to obecnie coraz bardziej popularna opcja. Wówczas każda ze stron chce się zabezpieczyć za pomocą umowy. Dodatkowo należy zgłosić taką pożyczkę do urzędu skarbowego. Oczywiście firmy, które na co dzień udzielają pożyczek są z tego obowiązku zwolnione. Dziwić może jednak fakt, iż w przypadku prywatnych pożyczek podatkiem zostaje obarczony pożyczkobiorca, a nie jakby się mogło wydawać – pożyczkodawca.

Jak wysoki jest podatek od pożyczki?

Podatek od pożyczki nie jest zbyt wysoki i wynosi 0,5%. Czyli w momencie pożyczenia 10 000 zł dla urzędu skarbowego powinno się zapłacić 50 zł podatku. Jak widać nie jest to wygórowana kwota, więc dla własnego spokoju lepiej ją uiścić. Konsekwencje w chwili wykrycia braku uiszczenia podatku są znacznie bardziej odczuwalne. Kara wynosi 20% od pożyczonej kwoty. Czyli biorąc pod uwagę wyżej wspomnianą sumę pieniędzy, trzeba się liczyć z karą 2000 zł.

Kto jest zwolniony z podatku od pożyczki?

Istnieją sytuacje, w których nie trzeba płacić podatku od pożyczki. Przynależność do I grupy podatkowej zwalnia z obowiązku jego opłacenia. Co to oznacza? Jeśli pieniądze pożyczają rodzice, dzieci, wnuki, dziadkowie, współmałżonek, teściowie, rodzeństwo, zięć, synowa, macocha, ojczym czy pasierb, to podatku nie trzeba uiszczać. Warunkiem jest to, żeby w ciągu 5 lat łączna kwota pożyczek nie przekraczała 9637 zł. Szukasz bezpiecznej pożyczki? Sprawdź ofertę od https://www.extraportfel.pl/.