Twoje nastoletnie dziecko zastanawia się, jak spędzić wakacje? Być może to odpowiedni moment, by poszło do pierwszej pracy?
Praca w wakacje to nie tylko szansa na zarobienie pierwszych „własnych” pieniędzy, ale również możliwość zdobycia nowych doświadczeń. Pracujący nastolatek uczy się komunikatywności, punktualności i odpowiedzialności za powierzone obowiązki.

Nie bez znaczenia jest też wyrabianie szacunku do pieniędzy – często to dopiero pierwsza praca uświadamia młodym ludziom, że „kasa” nie przychodzi sama i niejednokrotnie trzeba na nią ciężko zapracować. Takie „dorabianie do kieszonkowego” w wakacje to też pierwsze doświadczenie zawodowe, które kiedyś będzie można wpisać do CV. Może to być istotne zwłaszcza na początku kariery, kiedy często życiorys młodego człowieka świeci pustkami.
Pracownicy młodociani do prac lekkich
Polskie prawo zezwala na zatrudnianie osób nieletnich i definiuje ich jako pracowników młodocianych. Są nimi osoby, które ukończyły 16 rok życia, ale nie ukończyły 18 lat.
Młodociany (poza zatrudnieniem w celu przygotowania zawodowego) może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę tylko przy wykonywaniu prac lekkich.
Praca lekka to taka, która:
- nie powoduje zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego nastolatka,
- nie utrudnia wypełniania obowiązku szkolnego,
- niekoniecznie jest pracą sezonową czy dorywczą,
- może mieć charakter całoroczny,
- nie figuruje w wykazie prac wzbronionych młodocianym.
Zatem prace sezonowe i dorywcze, których jest najwięcej właśnie w okresie wakacyjnym, to typowe prace lekkie, przy których nastolatki mogą z powodzeniem pracować. Śmiało mogą więc szukać takich ofert jak np. zbieranie owoców, przenoszenie dokumentacji biurowej (przy obu tych pracach będzie obowiązywać ograniczenie dźwigania ciężarów), pomocnicze prace biurowe, np. jako goniec, prace porządkowe wokół budynków, roznoszenie ulotek czy inwentaryzacje.
Co z nastoletnimi osobami, które nie ukończyły jeszcze 16 lat? One także mogą być zatrudniane do prac lekkich, jednak jedynie wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Ich praca będzie też wymagać zgody opiekuna prawnego, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy.
Gdzie szukać ofert?
Sezonowe oferty pracy skierowane do nastolatków często dostępne są na lokalnych portalach z ogłoszeniami. Warto też zajrzeć np. na stronę Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży lub Młodzieżowego Biura Pracy OHP, gdzie na bieżąco aktualizowane są oferty pracy z całej Polski skierowane przede wszystkim do młodych osób. Trochę starsze nastolatki, które ukończyły już 18 lat, mogą zainteresować się też ofertami dostępnymi w urzędach pracy.
Warto także rozpytać znajomych – często wśród najbliższego otoczenia ktoś potrzebuje pomocy przy drobnych pracach w sezonie letnim. Nastolatki, które uwielbiają media społecznościowe, również w nich mogą próbować szukać pracy – istnieje wiele lokalnych profili np. na Facebooku, dotyczących prac sezonowych i dorywczych, gdzie zamieszczane są ogłoszenia o pracę.
Umowa i czas pracy
Nastolatki i ich rodzice powinni na pewno zwrócić uwagę na podpisanie umowy z pracodawcą. Nie warto podejmować pracy na czarno, bo może się zdarzyć, że nieuczciwy pracodawca będzie chciał wykorzystać młodego niedoświadczonego pracownika i zlecić mu niedozwolone prace lub nie wypłaci całości wynagrodzenia.
Warto też wiedzieć, że wymiar czasu pracy młodocianego powyżej 16 roku życia w okresie wakacji nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu, zaś w przypadku młodocianego w wieku poniżej 16 lat – 6 godzin. Kodeks pracy zabrania zatrudniania młodocianych w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych oraz przyznaje im prawdo do 30 minutowej (ciągłej) przerwy, jeśli pracują dłużej niż 4,5 godziny.
Artykuł przygotowany przez portal dla młodzieży dokariery.pl