Dziś powszechną procedurą jest korzystanie z kancelarii prawniczych w czasie postępowań przetargowych. Jednak znamiennym jest fakt, że tak czynią tylko duże firmy, które w tym celu zatrudniają kancelarie zewnętrzne lub posiłkują się swoimi, wewnętrznymi działami prawnymi. Niestety mniejsze firmy ciągle wzbraniają się przed korzystaniem z usług prawnych i trudno w zasadzie wskazać jednoznaczne przyczyny takiego postępowania. Dlaczego warto to zmienić?
Być może to pokutujący ciągle w małych firmach brak zaufania do osób z zewnątrz, być może to zbyt wysokie koszty pomocy prawnej, a być może zwykły nawyk, który utrwalił się wiele lat temu. Wszak kiedyś wykonywało się wszystko we własnym zakresie. Wielu przedsiębiorców było usługodawcami lub producentami, swoimi własnymi księgowymi, projektantami i nawet samodzielnie sprzątało swoje warsztaty czy biura. Skoro jednak dziś powszechne jest korzystanie z usług biur rachunkowych, gdy firmy korzystają z zakupionych projektów, to może przyszedł też czas na wynajęcie prawnika, który sprawnie poprowadzi postępowanie przetargowe w naszym imieniu?
Spis Treści
Profesjonalna oferta
To ona ma największy wpływ na rezultat postępowania przetargowego. Powinna być przygotowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a przedsiębiorcy często nie mają o tym pojęcia. Niespełnienie wymogów określonych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia może skutkować odrzuceniem oferty już na wstępie. Dobry prawnik z kolei nie będzie miał z tym problemu. W ofercie zatem nie wystąpią żadne braki formalne, które mogą skazać całe postępowanie na niepowodzenie.
Kancelaria nie musi sporządzać całej oferty – wystarczy przygotować ją we własnym zakresie i skonsultować z prawnikiem. Ten natychmiast dostrzeże punkty budzące wątpliwość. Czasami zdarza się tak, że na skutek sugestii prawnika zmienia się nawet specyfikację oferty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie są możliwe modyfikacje warunków udziału w postępowaniu. Oferta przygotowana przez prawnika lub skonsultowana z nim daje pewność prawidłowego postępowania.
Wadium
Złożenie oferty przygotowanej w sposób nieprawidłowy może być przyczyną nie tylko niewygrania przetargu, ale nawet strat finansowych. Jeśli złożone dokumenty są wadliwe, nieuzupełnione pomimo wezwania, zamawiający może zatrzymać wadium, które musiało zostać wpłacone jako przepustka do przetargu.
Nieporozumienia dotyczące tych kwestii często kończą się w sądzie, warto więc skorzystać z pomocy prawnika, aby uniknąć niepotrzebnych nikomu problemów. Już sama możliwość utraty wadium powinna zachęcać do skorzystania z usług kancelarii prawnej, bo często jest to naprawdę poważna kwota, która może być sporą częścią budżetu małej firmy.
Kolejne powody
Wynajęcie prawnika może także być bardzo pomocne przy kontroli czynności zamawiającego. Przy zamówieniach publicznych niestety zdarza się, że zamawiający działa wbrew przepisom ustawy o zamówieniach albo po prostu nie wykonuje pewnych czynności, do których zobowiązują go przepisy.
Trzeba też wspomnieć o tym, że przystępujący do przetargu często błędnie interpretują umowy załączone do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, co może powodować niewłaściwe wykonanie przedmiotu przetargu, a to z kolei może uniemożliwić start w kolejnych przetargach.
Jak widać, powodów, dla których warto korzystać z usług kancelarii prawnej w czasie okołoprzetargowym, jest wiele. Dobre kancelarie, takie jak ta, której wizytówkę znajdujemy na stronie www.kancelaria-szip.pl, uchronią niejednego przedsiębiorcę przed kłopotami. Warto też zauważyć, że straty, które można ponieść, niewłaściwie interpretując przepisy, zwykle wielokrotnie przewyższają wynagrodzenia prawników.