Rynek niepubliczny – czym jest i czy warto inwestować?

Rynek niepubliczny – czym jest i czy warto inwestować?

Warto przeczytać

Rynek niepubliczny przyciąga bardzo wielu inwestorów – w szczególności tych, którym zależy na krótkim czasie realizacji transakcji. Warto zatem wiedzieć, czym jest rynek niepubliczny i jakimi cechami się wyróżnia.

Czym jest rynek niepubliczny?

Rynek niepubliczny jest nazywany prywatnym. Najbardziej charakterystyczną jego cechą jest to, że oferty z zakresu instrumentów finansowych są adresowane tylko do określonych grup odbiorców, nie do wszystkich inwestorów, jak ma to miejsce w przypadku transakcji na rynku publicznym. Działalność na rynku niepublicznym jest prowadzona przez inwestorów indywidualnych i zbiorowych, a także przez fundusze venture capital i private equity.

Rynek niepubliczny – czym się charakteryzuje?

Wszystkie transakcje na rynku niepublicznym wyróżniają się pewną specyfiką. Przede wszystkim jest ich przeprowadzanych naprawdę sporo. Odznaczają się krótkimi okresami realizacji oraz atrakcyjnymi kosztami inwestycyjnymi. Co prawda w tym zakresie występuje spore zróżnicowanie, jeśli chodzi i strategie inwestycyjne, niemniej cel inwersorów jest zawsze taki sam – zależy im na rozwoju konkretnej firmy poprzez ulokowanie w niej kapitału. Nie bez powodu rynek niepubliczny wzbudza niemałe zainteresowanie również ze strony przedsiębiorców – w szczególności tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność, a realizowane przez nich przedsięwzięcia są innowacyjne i mają ogromny potencjał. Dla takich firm jest szansa na pozyskanie niezbędnych środków finansowych.

Rynek niepubliczny – dlaczego warto?

 

Jak podkreślają eksperci z Prosper Capital, na inwestowanie na rynku niepublicznym warto zdecydować się z paru powodów. Kluczowym argumentem przemawiającym na korzyść tych inwestycji jest gwarantowany zysk. Oprócz tego inwestorzy mogą wybierać wśród przedsiębiorstw, które znajdują się na rozmaitych etapach rozwoju. Nie bez znaczenia jest też to, że w porównaniu z rynkiem giełdowym rynek niepubliczny ma prostszą formę prawną i organizacyjną, co przekłada się na ilość transakcji.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments