Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie własnej restauracji

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie własnej restauracji

Artykuł Miesiąca

Otwarcie własnej restauracji jest Twoim marzeniem od lat? Oczami wyobraźni widzisz siebie stojącego i witającego gości? A może słyszysz gwar i salwy śmiechu dobiegające do kuchni, w której właśnie gotujesz dla swoich biesiadników? Świetnie, czyli wizja jest, teraz czas przejść do realizacji. Co musisz wiedzieć i zrobić, zanim zdecydujesz się na otwarcie własnej restauracji? Czy wiesz, że aż do 60% restauracji zamyka się w trakcie pierwszego roku działania? Czasami sam pomysł i zasoby finansowe nie wystarczą. Co zrobić, by zasiąść w gronie szczęśliwych restauratorów, którzy osiągnęli spektakularny sukces i od lat deklasują konkurencje?

1. Bez planu nie ma nic

Niestety sam pomysł nie wystarczy. To, że restaurację mamy w głowie, to zdecydowanie za mało, by przenieść ją do realnego życia. Nie możemy liczyć na łut szczęścia, czy cudowny splot okoliczności wszystko musimy skrupulatnie zaplanować i wyliczyć. Musimy znać swoje mocne i słabe strony i mieć przygotowane scenariusze na każdą ewentualność. Musimy znać wszystkie szczegóły dotyczące lokalizacji, konkurencji, wystroju, menu, dostawców, przepisów i form finansowania naszego biznesu.

2. Dobra lokalizacja to podstawa

Lokalizacja to podstawa w branży gastronomicznej. To, w jakim miejscu będzie nasz lokal, niejako determinuje jego charakter. Nie otworzymy przecież ekskluzywnej i drogiej restauracji  na terenie osiedla akademickiego. Kolejną kluczową kwestią jest dostępność i wielkość parkingu, oraz dojazd do naszej restauracji.

3. Analiza konkurencji

Bardzo ważnym punktem jest zrobienie dogłębnej analizy naszej konkurencji. Istotne są wszystkie informacje, począwszy od tego, jaki to lokal, w czym się specjalizuje, jaki ma profil i jakich klientów, jak wygląda menu i jakie promocje stosuje. Powinno zainteresować nas wszystko, co możemy wykorzystać na własną korzyść.

4. Źródła finansowania

Warto dokonać dogłębnej analizy skąd będziemy posiadać środki na zakup bądź wynajem lokalu, wystrój sali i wyposażenie kuchni? Jeśli posiadamy własne środki, to na ile miesięcy pracy restauracji bez zysku wystarczy? Czy będziemy korzystać z kredytów gotówkowych lub pożyczek gotówkowych? Czy mamy szanse otrzymać dotacje np. z funduszy unijnych?

5. Dobre menu

Gdy mamy już przemyślaną lokalizację i dokładnie sprawdziliśmy konkurencję czas na stworzenie spójnego menu. Oprócz dostosowania menu do specyfiki lokalu musimy się upewnić, jaki jest koszt i czas przygotowania każdej potrawy i czy jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne składniki.

6. Ludzie tworzą klimat

Nie da się ukryć, że oprócz pięknego wystroju i pysznych potraw to ludzie mają kluczowe znaczenia dla powodzenia naszego przedsięwzięcia. Każdy spotkał się z sytuacją, gdy niemiły kelner wpłynął na osąd restauracji i to, że już do niej nie wróciliśmy.

7. Internet kluczem do sukcesu

Jeśli chcemy być znani i rozpoznawani musimy być w sieci. Oprócz strony internetowej z pięknymi zdjęciami i menu z cenami powinniśmy być również w mediach społecznościowych. Każdy meldujący się u nas klient, każda opinia i każde zdjęcie z oznaczeniem lokalizacji jest na wagę złota w pozyskiwaniu nowych klientów.

8. Wystrój wnętrza

Spójność to podstawa sukcesu. Jeśli mamy wyszukane menu w ekskluzywnej dzielnicy, warto o równie wykwintny wystrój. Tutaj warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments