Wynagrodzenie zasadnicze w umowie o pracę jest podstawą pensji każdego pracownika. Jego wysokość powinna być ustalona podczas podpisywania umowy i można ją negocjować. Zasady zatrudnienia i wypłacania wynagrodzenia zasadniczego powinny być jasno określone. Zobacz, co wchodzi w skład twojej pensji i jak obliczyć poszczególne części wypłaty.
Spis Treści
Wynagrodzenie zasadnicze w umowie o pracę
Wynagrodzenie zasadnicze to podstawowy składnik pensji osoby zatrudnionej. Może być określone jako stawka miesięczna, godzinowa, prowizyjna lub akordowa. Najczęściej wynagrodzenie zasadnicze w umowie o pracę jest wypłacane jako stała kwota w stawce miesięcznej. W tym przypadku pensja powinna trafić do pracownika do 10 dnia każdego miesiąca. Na wysokość wypłaty nie ma wpływu liczba przepracowanych godzin, jednak kwota może ulec obniżeniu, jeżeli zatrudniony wykorzystał bezpłatny urlop lub był nieobecny na stanowisku, bez zachowania prawa do wypłaty pensji. Podstawowa kwota, którą pracodawca jest zobowiązany wypłacić zatrudnionemu za wykonywaną pracę to właśnie wynagrodzenie zasadnicze. Często mylone jest z wynagrodzeniem minimalnym. Należy pamiętać, że oba terminy nie są tożsame! Wynagrodzenie minimalne jest uregulowane odpowiednimi przepisami prawnymi, a wartość wynagrodzenia zasadniczego nie może być niższa niż pensja minimalna uchwalona ustawą.
Wynagrodzenie na umowie – brutto czy netto?
Wynagrodzenie zasadnicze na umowie: brutto czy netto? Jeżeli w 2020 roku minimalne wynagrodzenie na umowie o pracę wynosiło 2600 zł brutto, to wysokość wynagrodzenia zasadniczego ustalona pomiędzy pracownikiem a pracodawcą powinna być co najmniej równa lub wyższa od tej kwoty. Kalkulator płac pomoże obliczyć kwotę netto wypłacanej pensji. Negocjując warunki umowy podczas rozmowy rekrutacyjnej, warto znać składniki wynagrodzenia, które znacząco wpływają na naszą wypłatę. Wynagrodzenie zasadnicze zalicza się do składu pensji brutto, od której odliczane są dodatkowo składki ubezpieczeniowe (zdrowotne oraz społeczne) oraz podatek dochodowy. Kwota netto różni się od zapisanej w umowie wartości brutto, a pensja wypłacana na nasze konto bankowe jest niższa o obowiązkowe składki.
Składniki pensji
Składniki pensji każdego pracownika dzielą się na obowiązkowe oraz dobrowolne. Jako obowiązkowe składniki wynagrodzenia określa się między innymi: wynagrodzenie chorobowe, urlopowe, odszkodowania, odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne, podróże służbowe oraz diety, wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny, ale przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze na umowie. Natomiast, dobrowolne składniki wynagrodzenia są wypłacane w zależności od decyzji firmy. To pracodawca decyduje o wysokości i formie wypłacanych dodatkowych świadczeń. Składki oraz wysokość dobrowolnych składników wynagrodzenia nie są ustalane z góry i nie zostały uchwalone żadną ustawą w Kodeksie pracy. Do pensji pracownika mogą wliczać się dobrowolne premie uznaniowe, nagrody regulaminowe, prowizje oraz stażowe lub funkcyjne dodatki do wynagrodzenia. Znajomość składników wynagrodzenia może okazać się bardzo przydatna podczas negocjowania warunków umowy oraz gdy staramy się o podwyżkę wynagrodzenia. Warto znać zasady obliczania pensji dla pracowników i wiedzieć, ile wynosi wynagrodzenie zasadnicze w zależności od pozostałych składników pensji.