Żarówki i barwa światła – oświetlenie bez tajemnic

Żarówki i barwa światła – oświetlenie bez tajemnic

Pordnik
Lampy widziane w sklepach stacjonarnych i internetowych, potrafią zaskoczyć. Projekty, które wzbudzają zaufanie, by tuż obok pojawiły się te ekstrawaganckie i pełne przepychu. Każdy z nich ma jednak szansę wpisać się w domowy klimat wnętrza i dopełnić wystroju we własnym odczuciu idealnego. Oświetlenie to jednak nie tylko estetyka, zaskakujące konstrukcje czy pożądany minimalizm. To przede wszystkim barwa światła oraz kierunek jego padania. Rodzaj żarówek, które determinują komfort każdego pomieszczenia, a swoje odzwierciedlenie znajdują także na rachunkach za prąd. Zdejmujemy otoczkę tajemnicy z pojęć, takich jak temperatura barwowa czy wskaźnik oddania barw.

 

Oszczędnie, ale bez uszczerbku na komforcie

Oszczędności szukamy wszędzie, gdzie się da. Wybieramy produkty bardziej wydajne. Inwestujemy, stawiamy na jakość, która idzie w parze z trwałością i wytrzymałością. Interesują nas ceny, ale doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że w niskich kosztach nie możne oczekiwać rewelacji. To samo tyczy się każdego aspektu związanego z oświetleniem. Najpierw jednak skupmy się na komforcie, który zdecydowanie może iść w parze z oszczędnościami.

Nie potrzebujemy obszernych lamp, by funkcjonalnie oświetlić całe wnętrze, dane pomieszczenie lub tylko fragment konkretnej przestrzeni. Nie zawsze musimy stawiać na oświetlenie centralne, bo mogą je zastąpić lampy dodatkowe, w większej ich liczbie, a jednak oferujące jeszcze jedną zaletę, w postaci oszczędności. Jak to działa?

Najprostszym zadaniem do wykonania, by ograniczyć rachunki za prąd, jest świadomy wybór oświetlenia. Zmiana nie tylko żarówek, ale niekiedy wybór kilku mniejszych lamp, zamiast jednej, dużej, która jest mocno wymagająca. Przede wszystkim zwykłe żarówki zamieniamy na energooszczędne. Halogenowe są w stanie przynieść oświetlenie o 70% bardziej wydajne, wpływając tym samym na podwyższony komfort korzystania z domowych pomieszczeń. Światło płynące wprost z żarówek LED-owych, to z czasem oszczędności sięgające nawet 80%.

Halogeny oferują trwałość od 2000 do 5000 godzin świecenia, a LED-y nawet do 25 000 godzin świecenia. Długa żywotność przynosi korzyść środowisku naturalnemu. Zaawansowana technologia w postaci LED-ów wpływa na większe bezpieczeństwo stosowania takich żarówek, ponieważ nie zawierają szkodliwej rtęci. Zużytą lub uszkodzoną żarówkę wystarczy zostawić w specjalnie wyznaczonym punkcie, ale już nie martwiąc się o oparty rtęci zagrażające zdrowiu i środowisku.

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać barwne światło LED-ów, do wyeksponowania domowej aranżacji i uczynienia jej jeszcze bardziej oryginalną. Mimo tak ciekawych efektów wizualnych, zostaje zachowany walor energooszczędności. Stosując skupione oświetlenie punktowe, kilka źródeł, oświetla się dodatkowo tylko te części mieszkania, z których aktualnie się korzysta. Tym samym pobierane jest mniej mocy, a nieużytkowane przestrzenie, nie są niepotrzebnie oświetlane.

Ważne parametry

Wybór żarówek pod względem ich energooszczędności to tylko jeden z aspektów. Uwagę należy zwracać także na parametr temperatury barwowej, który będzie pomocny w wyborze światła do danych pomieszczeń.

Temperatura barwowa, czyli TC określana w Kelwinach (K), to ciepła barwa wskaźnika umiejscowiona na skali do 3000 K. Powyżej 5000 K mamy do dyspozycji światło zimne. Ciepłe idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie pragniemy przyjaznej i przytulnej atmosfery. Ciepłe światło powinno gościć we wnętrzach, w których spędza się najwięcej czasu. Zimne zaś pobudza do działania i pozwala lepiej się skoncentrować, stąd jest idealne do miejsca pracy. Połączenie obydwu stanowi rozwiązanie wpisujące się w potrzeby łazienek i kuchni, gdzie są zarówno strefy odpoczynku, jak i te wymagające koncentracji.

Ostatni parametr to Ra – wskaźnik oddawania barw. Im bliższy 100, tym lepiej, bo w takim świetle barwy widoczne są jako najbardziej rzeczywiste. W domowych wnętrzach Ra nie powinno być mniejsze niż 80. Połączenie wszystkich powyższych elementów, jest możliwe, a co najważniejsze, nie jest trudne! Daje za to efekt w postaci oświetlenia wnętrz zaskakującego komfortem, estetyką i oszczędnościami.

Więcej informacji o oświetleniu można znaleźć pod adresem https://lampy.it/.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments